Liberecký jarmark navštívilo v sobotu několik tisíc lidí. Již podruhé se konal společně s Krajskými slavnostmi a řemeslné stánky a hudební pódia obou akcí téměř obklopily Libereckou radnici. Program jarmarku začal již v pátek představením v Divadle F. X. Šaldy a vyvrcholil ohňostrojem na náměstí Dr. E. Beneše. „Jarmark by měl připomínat udělení městu Liberci právo pořádání dvou výročních trhů a používání městského znaku a městské pečeti. Na jeho udělení má obrovskou zásluhu majitelka panství Kateřina z Redernu. Díky jejím přímluvám město právo na konci 16. století obdrželo. Pro město byl velkým přínosem, protože pořádání trhů byla záležitost nejen společenská, ale hlavně záležitost ekonomická," vysvětlil organizátor jarmarku Miroslav Kněbort.

Do zemského správce Vratislava z Pernštejna se na Libereckém jarmarku přeměnil organizátor celé akce Miroslav Kněbort. Pravidelně se objevuje také na Valdštejnských slavnostech ve Frýdlantu v roli Albrechta z Valdštejna.

Jak dlouhou dobu vyžaduje plánování Libereckého jarmarku?

Jarmark začínáme plánovat vždycky už na podzim. Řešíme termíny a náplň, zvlášť poslední dva ročníky, kdy jarmark proběhl ve spolupráci s Krajskými slavnostmi.

Jak vybíráte, které historické skupiny se zúčastní?

Vybíráme skupiny, které známe, o kterých víme, že jsou schopní něco předvést a i to opakovat a už jsou zvyklí na veřejná vystoupení. Další věcí je, jestli mají v termínu jarmarku volno.

Zástupci města se střídají, kde pro ně sháníte každý rok jiné kostýmy?

Kostýmy, které měli představitelé města, byly půjčené z divadla. Moc na výběr tu není, protože jedna z největších půjčoven kostýmů je televizní studio Barrandov, kde mají největší výběr, ale i obrovsky vysoké ceny.

V Liberci je možnost využití fondu divadla F. X. Šaldy, což většinou využíváme. Výběr kostýmu je složitější v tom, že si ho musíte nejen vybrat, ale musí vám i padnout.

Odpovídají kostýmy době Kateřiny z Redernu?

Použité kostýmy historicky odpovídají a s dobou konce 16. století korespondují. Samozřejmě ne vždy se to podařilo naprosto přesně a věrně, nehledě na to, že to jsou divadelní kostýmy a ty mohou být stylizované, takže nemusí mít všechny prvky naprosto přesné.

Kolik váží dobový kostým?

Dámské kostýmy jsou skutečně těžké, váží až několik kilogramů. Takže zvláště v takový den, jakým byla sobota, kdy teploty vystupovaly na slunci až k třicítkám, to byla velká zátěž. A nejen fyzická, protože mnozí radní měli takový kostým na sobě poprvé v životě a byli na něj zvyklí.

Jsem hrozně rád, že tuto možnost využili a že se s námi celého jarmarku zúčastnili. Nošení kostýmu před lidmi vyžaduje, řekl bych, i osobní odvahu. Myslím, že to zapadá do koncepce historického zobrazování dějin města a zároveň je to i projevení úcty k městu.

Dokáže se člověk do takového kostýmu obléci sám, nebo potřebuje pomoc?

Některé ty šaty je člověk schopný si obléct sám, některé šaty vyžadují pomocnou ruku kostyméra. Záleží na typu a na složitosti šatů.

V každém případě, když si šaty půjčujete, tak součástí půjčení je i zkouška, která zajistí, aby vám ty šaty nejen byly, ale aby člověk byl schopný se do nich pokud možno jednoduchým způsobem obléci. Také aby v nich byl člověk schopný nějaký čas strávit bez problémů a omezení.