Podle ředitele Jana Randáčka zatím galerie v interiérech neměla problémy s pokusy o krádeže či přímo s krádežemi, ve venkovní části areálu už ale několikrát zmizela měď či okapy. Komplikovaná situace s poruchovým bezpečnostním systémem má ale řešení. Postará se o něj Liberecký kraj, který věnuje galerii vyspělejší a hlavně plně funkční techniku.

„Objekt tohoto typu se bez dokonale fungujících bezpečnostních opatření neobejde. Konkrétně kamerový systém je pro nás naprosto zásadní,“ uvedl pro Deník ředitel Oblastní galerie v Liberci Jan Randáček s tím, že situace s poruchovým nahrávacím zařízením byla dlouhodobě neudržitelná. „Kdyby došlo například k poškození některého z obrazů či artefaktů a záznam zrovna nefungoval, bylo by nemožné zjistit odpovědnou osobu,“ konstatoval Jan Randáček.

Už v červnu se proto obrátil na zřizovatele galerie, jímž je Liberecký kraj, s žádostí o převod bezpečnostní techniky, kterou již krajský úřad nevyužívá. „Zjistili jsme, že oprava nahrávacího zařízení, tak aby bylo stoprocentně funkční, by vyšla velmi draho a zrovna tak se jevila i koupě nového systému, která by vyšla řádově na stovky tisíc korun,“ vysvětlil ředitel galerie, proč se s prosbou o řešení obrátil na Liberecký kraj.

Podle náměstka hejtmana Antonína Schäfera je zařízení, které dříve využíval krajský úřad, plně funkční a vhodné přímo pro potřeby Oblastní galerie.

Bezpečnostní zařízení, které bude nyní galerie využívat, bylo pořízeno v roce 2000 v rámci rekonstrukce budovy pro sídlo Libereckého kraje. „V nedávné době došlo v objektu k nezbytné obnově bezpečnostního systému a toto starší zařízení se stalo pro současný kamerový systém krajského úřadu nepotřebné a nevyužité,“ poznamenal mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Jak uvedl náměstek hejtmana Antonín Schäfer, jedná se o multiplexní zařízení s ovládáním, které umožňuje vytvořit audiozáznam a vyhledávat tak zpětně nahrané události. „Dále je součástí zařízení digitální videorekordér Intellex, sloužící k záznamu televizního vysílání nebo k vytváření kopií jiného zpracovaného videosignálu, a standardní dvacetipalcový monitor,“ vyjmenoval Antonín Schäfer.

Toto zařízení podle něj umožní galerii zapojit do systému všechny bezpečnostní kamery, pořizovat záznam v dostatečné kvalitě a také po odpovídající dobu uchovávat nahrané záznamy.

„Dar Libereckého kraje jsme s radostí přivítali a jsme rádi, že se toto zařízení podaří s našimi kamerami technicky skloubit,“ podotkl ředitel Oblastní galerie Jan Randáček.