Oblastní galerie Liberec oslaví deset let od přestěhování do monumentální budovy bývalých městských lázní. Dříve sídlila v Liebiegově paláci. U této příležitosti proběhne desetidenní festival od pátku 14. června do neděle 23. června.

Festival zahrnuje multimediální výstavy, unikátní futuristický projekt Designblok Cosmos a pestrý doprovodný program včetně filmových projekcí a přednášek.

„Liberecký kraj získal budovu směnou s městem Liberec za Liebiegův palác a nadto byl v jejím sousedství vybudován galerijní depozitář. Lázně prošly rekonstrukcí, a aby splnily budoucí nároky na galerijní využití, dohlížel na projekt a rekonstrukci dnes již bývalý ředitel galerie, pan Jan Randáček," uvedla náměstkyně Libereckého kraje pro kultura Květa Vinklátová s tím, že Randáček odvedl v institutu velký kus práce a patří mu velký dík.

„Současný ředitel galerie, pan Filip Suchomel, nastoupil do galerie s ambiciózním plánem vybudovat z Oblastní galerie stánek umění, odpovídající minimálně středoevropské úrovni, v čemž má plnou podporu," doplnila Vinklátová.

Zahájení oslav začalo slavnostním otevřením letní Lážo plážo sezony, které zahrnovalo několik výstav najednou. Nejvýraznější z nich je Horizont hory: Krajina pod Ještědem.

V galerijní zahradě bude k vidění unikátní futuristický projekt Designblok Cosmos: Intergalaktická krása českého designu. Tato mobilní galerie, která byla poprvé představena na Designbloku 2023 v Praze a Milano Design Weeku 2024, je nyní k vidění v Liberci do 23. června.

„Severočeský region, v jehož srdci leží Liberec, byl vždy doménou sklářského řemesla a výroby," uvedl ředitel galerie Filip Suchomel. „Tento projekt symbolizuje deset ikon českého současného skla, designu a řemesla, které vzešly právě z Libereckého kraje," doplnil Suchomel.

Pestrý doprovodný program nabídne také přednášky a filmové projekce. Celý program festivalu je dostupný na webových stránkách galerie a jejích sociálních sítích.

Mohlo by vás zajímat: Budoucnost Horského hotelu a vysílače Ještěd? O jeho koupi znovu usiluje kraj

Ještěd | Video: Liberec v minulosti a současnosti