O tom, že pokud volby vyhraje ČSSD, pověří sestavením vlády prezident Miloš Zeman svého loajálního oblíbence Michala Haška, se mluvilo už dlouho před volbami. Všichni to ale zdárně popírali. Naposledy sám Hašek při návštěvě Liberce před 14 dny. „Předsedou sociální demokracie je Bohuslav Sobotka. Já jsem proti němu nekandidoval, jeho mandát je velice silný, má podporu 83 % sociálnědemokratických delegátů. Pokud ČSSD vyhraje volby, tak to bude Sobotka, kterého pan Zeman pověří sestavením vlády. Na druhou stranu, politika je vždycky o překvapení…" tvrdil tehdy Michal Hašek v Liberci. A pořádné překvapení se nakonec skutečně konalo. Dokonce se mluví o puči v ČSSD. Můžeme ale jen spekulovat, zda ho ČSSD plánovala delší dobu z touhy po moci některých jednotlivců nebo za sesazením Sobotky stojí (ne)vyhrané volby.

Podraz na voliče

Sociální demokraté získali v předčasných parlamentních volbách 20,54 % hlasů. Ambice si ale před volbami dělali minimálně na 28 %, aby ČSSD mohla sestavit jednobarevnou menšinovou vládu. To se nepovedlo. A prý za to může Sobotka. „Osobně se přikláním na stranu Haška. Sobotka by zkrátka měl vyvodit z volebního neúspěchu osobní zodpovědnost. Už během kampaně jsme proti němu měli výtky, které ale neuznával. Celou kampaň stáhl na sebe, odmítal veškeré zásahy," uvedl europoslanec a předseda Krajského výkonného výboru ČSSD v Libereckém kraji Robert Dušek. Zároveň dodal, že současná situace není fér vůči voličům, ale na vyřešení se prý už pracuje.

Hašek mezitím začal s rozesíláním otevřeného dopisu médiím, ve kterém zcela odmítá, že by se jednalo o puč. Zveřejnil ho také na sociální síti. „Volební výsledek 20.45 % je nejhorším výsledkem ČSSD v historii samostatné České republiky. Oproti minulým neúspěšným volbám jsme přišli o dalších více než 130 tisíc voličů. Odmítám se tvářit, že tento výsledek je úspěchem pro naši stranu. Zvláště pak v situaci, kdy jsme kandidovali z opozice a naši hlavní soupeři byli těžce poznamenáni výsledky svého děsivého vládnutí a rozvratem celé země," uvádí mimo jiné Hašek. Voliči ČSSD to ale vidí jinak a Haškovi posílají jasné vzkazy. „Jsem zklamán poměry ve vedení strany,koledujete si o velký průšvih. To chcete zase pustit k moci zločineckou vládu ODS a TOP 09?!" Reagoval na rozkol v ČSSD například Milan Pavelka. Jiní příznivci sociálních demokratů vyzývají stanu ke klidu. „Sedněte společně k jednacímu stolu a najděte řešení. Takové, které nejenom zklidní situaci, ale rychle opět umožní ČSSD získat svoji pozici pro vyjednávání o budoucí vládě," nechal se slyšet Pavel Borusík.

V současné chvíli se scházejí krajské výbory ČSSD i poslanecký klub. „Další jednání by měla mnohé napovědět. Věřím, že z probíhajících jednání vzejde nějaký zásadní verdikt," řekl Deníku Robert Dušek.

Bohuslav Sobotka se nevzdává a požaduje, aby se v co nejbližší době uskutečnil mimořádný celostátní sjezd strany. Předsedou zatím zůstává. Rezignovat nehodlá. Otázkou zůstává, kdo sestaví vládu?

ANKETA: Co říkáte na výsledky voleb?

František Čerbinský, 30 let, Liberec

„Já jsem byl hodně spokojený s tím, jak vypadal výsledek voleb v Libereckém kraji. Ale teď jsem noviny nebo zprávy nesledoval, takže přesně nevím, co se děje uvnitř ČSSD, jen jsem zahlédl pár titulků."

Jindra Šibánková, 67 let, Liberec

„No, co na to říct, dopadlo to, jak to dopadlo. Podle mě blbě. A teď ta situace se Sobotkou, to je ještě blbější. Já si myslím, že to byl na něj vysloveně podraz."

Libor Lopušan, Česká Lípa

Volil jsem ČSSD, a proto jsem zklamaný, co se ve straně děje. Je to podřezání větve. Jsem velmi překvapený z reakce paní Kadlecové, která se kloní k panu Haškovi. Myslím, že tento rozkol ve vítězné straně bude mít určitě vliv na sestavení vlády.

Vladimír Diviš, Česká Lípa

Dříve jsem volil ODS, ale ta mě zklamala. Proto jsem vybral stranu pana Babiše. Myslím, že to ve sněmovně alespoň trochu provětrá.

ANKETA MEZI POLITIKY: JAK VNÍMÁTE ROZKOL UVNITŘ ČSSD?

Martina Rosenbergová (ČSSD), primátorka Liberce:

Prozatím nic bližšího nevím. Za rozkolem ale nejspíš stojí zklamání z volebních výsledků. V úterý večer máme mimořádné jednání, kde budeme s celou situací seznámeni.

Jan Farský (TOP 09), starosta Semil, opět zvolený poslanec:

Je smutnou vizitkou ČSSD, která šla do voleb s heslem fungujícího státu, že pár hodin po výsledku voleb je nefunkční stranou. Doufám, že problémy s touhou po moci vyřeší v zájmu ČR brzy.

Robert Dušek (ČSSD), europoslanec, předseda KVV ČSSD v LK:

Vnímáme, že je to vůči voličům špatně, ale každý musí z neúspěchu vyvodit osobní zodpovědnost. Sobotka volby nezvládl, proto padl návrh na jeho sesazení. Situaci už řešíme.

Stanislav Mackovík (KSČM), ředitel ZZS LK, voliči vyslán do PS PČR:

Je to vnitřní problém České strany sociálně demokratické, který ale řeší v nešťastné době. Teď by mělo být prioritou jednání o sestavení vlády.

Lukáš Pleticha ČSSD, nově zvolený poslanec

Řekl bych, že celá kauza je pouze novináři nafouknutá bublina. Podle mě o žádný skutečný vnitřní rozkol nejde. Alespoň tak to aktuálně vnímám já po dnešních jednáních.

Jana Hnyková, hnutí Úsvit přímé demokracie T. Okamury

Současná situace v ČSSD je její interní problém, ke kterému se nehodlám vyjadřovat. Nevidím důvod, proč bych měla komentovat dění uvnitř jiné politické strany. To je věcí pouze ČSSD.

Martin Komárek, hnutí ANO 2011

Jako politik to považuji za vnitřní věc ČSSD, kterou si musejí vyřešit sami. Jako komentátor bych řekl, že volební neúspěch není dílem jednoho muže a mělo by odstoupit celé vedení včetně pana Haška.