Nepříjemný stres zažili o víkendu pasažéři linky z Jablonce do Bedřichova přes Hrabětice. Jejich autobus se v jedné z nejostřejších zatáček potkal se zájezdovým neoplánem. Přetlačovanou nakonec vyřešilo složité manévrování kolony osobních aut a jeden z cestujících, který se ujal role dopravního strážníka.

Podobná kolize se opakovala i na hlavním tahu z Janova, kde pro změnu uvízl zájezdový autobus s vlekem a na půl hodiny zablokoval cestu. „Nápor turistů je hlavně v sobotu, kdy se střídají turnusy, extrémní,“ říká jeden ze dvou členů Obecní policie v Bedřichově Jan Samek. Podle něj přibývá hlavně zájezdových autobusů. V sobotu navíc situaci komplikovalo sněžení. A řidiči, kteří nasazovali řetězy, až když zůstali trčet uprostřed cesty.

Bedřichov se snaží situaci řešit nejen tlakem na krajskou údržbu silnic, aby vyfrézovala krajnice a zvýšila tak možnost průjezdu. S pomocí hlídek a hasičů také korigují průjezd Bedřichovem kolem centrálního parkoviště.

Centrum Archa pomáhá zraněným zvířatům.
Netopýři i sele. Archa pomohla více než tisícovce zvířat

„Některým řidičům marně vysvětlují, že je plno, tak aby se vydali na parkoviště pod Královkou, kde jsou ještě místa. Ti, než by ušli ten kilometr zpátky ke stadionu, raději dvacet minut čekají ve frontě, jestli se neuvolní nějaké místo, a silnici tak ještě víc ucpou. Hlídky nemohou rozdávat pokuty, takže je nikdo nerespektuje. Chybí ohleduplnost,“ líčí starosta Bedřichova Petr Holub. Příliš nepomáhá ani přítomnost státní policie, která auta nepouští dál, pokud je parkoviště plné.

„V okamžiku, kdy se naplní parkoviště, postavíme hlídky a další auta nepouštíme. Nemůžeme dopustit, aby parkovala podél silnic. Je nutné, aby zde projela městská hromadná doprava a složky integrovaného záchranného systému,“ popsala krajská policejní mluvčí Dagmar Sochorová. Parkoviště se ale začíná plnit už kolem deváté hodiny ráno a ke kolizím přesto dochází.

Lidí, kteří už pochopili, že jezdit autem do ucpaných hor je nesmysl, přibývá. „Jezdím nahoru speciálně vypravovaným autobusem. Autem bych se neodvážila. Jen si myslím, že by autobus mohl jezdit častěji. Určitě by se uplatnila kyvadlová doprava, která by v těch nejvytíženějších hodinách jezdila co půl hodiny,“ podělila se o své zkušenosti Jiřina Smutná z Liberce, podle které jsou zvláště odpoledne zbytečně dlouhé pauzy mezi spoji.

Liberecká policie získala nové auto vybavené termovizí. Využije jej například pro ochranu hranic nebo při masových akcích.
Nový vůz s termovizí ohlídá hranice

Linek přitom jezdí do Bedřichova dostatek. Z Liberce linka č. 18 a skibus, směrem od Jablonce jsou to dokonce tři různé linky. Lidí toužících po lyžích ale přibývá a doprava se zahušťuje. Řidiči městských autobusů proto vidí možné řešení v tom, aby se silnice staly alespoň přes víkendy jednosměrkami. Jeden směr nahoru, druhý dolů.

Všichni zúčastnění se nyní shodují, že situace se stává neúnosnou. K jednání zástupců odborů dopravy, místních samospráv i policie by ale mělo dojít až koncem března. Dopravní kolapsy v horách proto zatím nekončí.