Údajné pletichy při zadávání veřejných zakázek a při veřejné soutěži na revitalizaci městských lázní a dostavbu bazénu bude šetřit protikorupční policie. Podnět podává primátor Jan Korytář (SZ) a jeho ekonomický náměstek Jaromír Baxa.
„Ekonomická kritéria při zadávání zakázek byla nastavena tak, aby se do nich vešly určité společnosti. Kopírují vlastně finanční ukazatele firmy Syner,“ vysvětlil primátor s tím, že trestní oznámení podal na neznámého pachatele.
Podle primátora je podezřelé také to, že se do výběrových řízení přihlásilo jen několik firem. Policisté by měli prověřit také to, zda u zakázek nedošlo k porušení povinností při správě cizího majetku či porušení pravidel hospodářské soutěže. „Už v roce 2005 bylo prokázáno napojení Syneru na město, tehdy firma dělala celkem 38 procent ze všech městských zakázek,“ doplnil náměstek Jaromír Baxa.
Zvláštní je, že ačkoliv byla obě výběrová řízení podle primátora předem připravená pro jedinou firmu, Syner zvítězil v té nižší zakázce, a to na dostavbu bazénu za něco přes 100 milionů korun. „Ucházeli jsme se o obě stavby. Vyhráli jsme bazén. A to nás ještě v lednu tohoto roku město vyzvalo, abychom zdůvodnili, proč máme tak mimořádně nízkou nabídkovou cenu,“ uvedl generální ředitel Syneru Martin Borovička.
Liberecký stavební gigant odmítá i obvinění z toho, že by zakázky někdo úmyslně přizpůsobil právě jim. „Vyzýváme vedení města, aby nepoužívalo naši firmu ke svým politickým rejdům, s jejichž pomocí se snaží zůstat na svých postech. Tím, že zacházejí s prosperující firmou jako s rukojmím, jen eskalují napětí mezi občany,“ podtrhl mluvčí Syneru Ondřej Paclt.
Ohrožení zakázek, které leží také u antimonopolního úřadu, nelibě nese i pardubická firma Chládek a Tintěra. Ta vyhrála rekonstrukci lázní za 300 milionů korun. „Nikdy jsme pro Liberec nic nestavěli. Ani pro Liberecký kraj. Neznáme na radnici nikoho. Odmítáme nařčení z ovlivňování zakázek,“ řekl prokurista firmy Pavel Karlovec.