O víkendu si Liberec připomněl 25 let vzájemné spolupráce kantonu St. Gallen a Libereckého kraje. Vznikla nejprve jako soukromá iniciativa na základě přátelských vztahů mezi univerzitami. Od té doby umožnila občanům různých profesí z Liberce, a později i z celého kraje, získat prostřednictvím studijních pobytů nebo stáží mnohé cenné zkušenosti.

O začátcích spolupráce, pokroku i dalších plánech, ale i o tom, čím je Liberec pro Švýcary zajímavý, hovořil člen kantonální vlády St. Gallenu Willi Haag.

Pětadvacet let spolupráce je dlouhá doba. Jak ji hodnotíte a kde jsou její kořeny?

Po Sametové revoluci jsme se snažili co nejvíc pomáhat. Švýcaři sem dopravili některou techniku, například kopírky, aby Češi mohli rychleji šířit své názory a myšlenky. Tímto darem vlastně oficiálně začala spolupráce mezi St. Gallenem a Libercem.

Nejprve probíhala mezi jednotlivými městy. V kantonu St. Gallen byly čtyři obce, které ji začaly. Já byl v té době starostou jedné z nich a do Liberce jezdím už skoro 25 let.

Jak vypadalo první setkání české a švýcarské strany?

Do Švýcarska přijeli starostové z Česka, aby se učili demokracii. Vysvětlili jsme jim, jak organizujeme naše obce, kde mohou zasahovat a spolurozhodovat občané, co je obec, co je kanton a co státní úroveň.

Dohnali Češi alespoň v některých odvětvích ten rozdíl?

Na začátku jsme našim českým partnerům dávali tipy a informace, ale Liberec se hodně rychle učil, udělal spoustu pokroků a dnes je to partnerství na stejné úrovni.

Demokracie funguje trošku jinak, ale principy existence podstaty státu jsou si blízké. Pro obě strany jsou velmi důležité ty aspekty vzájemné spolupráce, které pomáhají předávat zkušenosti. Jak, kdo, a co dělá. Výměna informací je důležitá a obohacuje i švýcarskou stranu. Dnes už spolupráce probíhá na mnoha úrovních mezi univerzitami, nemocnicemi, středními školami…

Na Liberci obdivuji Ještěd, hokejový stadion a knihovnu.

Liberec sledujete už téměř čtvrt století, napadnou vás jistě nějaké instituce, které podle vás udělaly největší pokrok?

Jsou některé oblasti, ve kterých je lepší švýcarská strana, někde zase česká. Jako příklad bych uvedl již mnoho let výborně fungující knihovnu, my ji máme mnohem kratší dobu. Je ovšem také velmi důležité zmínit, že máme mnohem více finančních prostředků na stejné úkoly.

Kam byste se rád zase vrátil? Do muzea, galerie, divadla nebo třeba zoologické zahrady?

Na sportovní stadion! Takový skvělý stadion, kde se hraje hokej, jako máte vy, u nás ve Švýcarsku nemáme. Ohromil mě samozřejmě také Ještěd. Vrchol má sice jen tisíc metrů, ale máte na něm úplně všechno: sjezdovky, hotel, restauraci, vysílač…

My máme samozřejmě mnohem vyšší hory, ale na nižších vrcholcích u nás pořádně nic není.

Kam byste naopak u vás v St. Gallenu pozval turisty, kteří Švýcarsko příliš neznají?

Město St. Gallen je světové kulturní dědictví. Rozhodně by měli vidět i naši významnou horu Säntis, 2504 metrů vysokou. Vrchol patří třem kantonům. Celá krajina od Bodamského jezera až po Säntis je sama o sobě nádherná. Vůbec není problém si tam na jeden týden udělat program.

Již mnoho let probíhají výměnné pobyty studentů. Jak to s nimi vypadá dál?

O víkendu jsme to projednávali na tomto výročním setkání. Dříve bylo více prostředků na jejich financování. Ale nyní se jich nedostává. Dnes jsme se proto domluvili, že se lidé z oblasti pro vzdělávaní pokusí získat prostředky na další pobyty.

Jaká je vaše představy o budoucí spolupráci v dalších pěti až deseti letech?

Tímto jednáním jsme položili základ. U příležitosti 25. výročí spolupráce se chystá řada kulturních akcí, jejichž cílem je vzájemně představit a přiblížit švýcarskou a českou kulturu veřejnosti.

Na podzim se v kantonu St. Gallen setkají obě delegace a rozhodneme se, jaké budou další impulzy a kam budeme směřovat.

Má podle vás Liberecký kraj nějaké rezervy?

Myslím si, že žádné nemá. Vy si myslíte, že ano?

AKCE K OSLAVÁM SPOLUPRÁCE

12. 30. června MALÉ DIVADLO

Annemarie Schwarzenbach

Výstava fotografií kultovní švýcarské spisovatelky a novinářky

25. července, PŘEHRADA

Dorothee Elmiger

Autorské čtení nové hvězdy mezinárodní literární scény

20.-22. srpna KINO VARŠAVA

Hopp Schwiiz! Festival současného švýcarského filmu

11. září, HRAD GRABŠTEJN

Manuel Fischer: Koncertní vystoupení švýc. DJe a producenta

8. 29. října, GALERIE DADS

Kunst Halle St. Gallen presents Beni Bischof výstava předního švýcarského konceptuálního umělce

15. října KINO VARŠAVA

Kafka Band + Theater am Tisch

Slova v obrazech společný koncert 2 netradičních literárních projektů, Jaroslav Rudiš, Jaromír 99…