Každoročního setkání se zúčastnilo šest desítek starostů a starostek a hlavním tématem, které z jednání vyplynulo, byla pochopitelně současná ekonomická situace, která se zhoršuje v důsledku probíhající hospodářské recese.

„Vedení obcí se to samozřejmě nelíbí, ale všichni s tím počítali a jsou si vědomi toho, že situace opravdu není v současnosti ideální,“ uvedl Jaromír Jech, výkonný místopředseda SMO.

S tím souhlasí i Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou. „S tím se musíme smířit, pokud není v ekonomice situace růžová, nic jiného nám nezbývá,“ podotkl Půta.

Doporučení, aby starostové šetřili, vychází podle Jecha z vládních propočtů, které odhadují jen velmi malý růst ekonomiky.

„Nejvíce se chystaná opatření dotknou právě těch nejmenších obcí, ve kterých je znát každý finanční výpadek,“ doplnil Jaromír Jech. Jak dále vysvětlil, má na mysli především návrh, ve k terém chce vláda schválit odložení placení záloh na daně z příjmů drobným živnostníkům. „Pokud v malé obci vypadne finanční příjem od několika podnikatelů, je to na obecním rozpočtu samozřejmě znát,“ dodal místopředseda SMO.

Na druhou stranu však po dotkl, že starostové obcí umí se svými rozpočty hospodařit mnohem zodpovědněji, než kdokoliv jiný. Obce se podle jeho vyjádření nezadlužují, naopak na jejich účtech rostou přebytky.

Na setkání se dále probírala témata, jako například jak se vyvíjí zákon o rozpočtovém určení daní, byrokracie při žádostech o dotace z EU nebo separace odpadů, konkrétně momentální problémy se zpětným odběrem odpadů.

Antonín Lízner, starosta Příšovic, pak na setkání vystoupil s připomínkou, že Liberecký kraj nemá dostatečně naplněný dotační titul na příspěvky na tvorbu obecních územních plánů.

„Nutno říct, že prvotní chyba je na straně ministerstva pro místní rozvoj, který by měl jasně říct, kde máme na tvorby plánů vzít peníze,“ vysvětlil Lízner s tím, že ministerstvo sice také samo poskytuje dotace, ovšem pouze obcím, jejichž kraje mají zpracovány Zásady územního rozvoje.

„To však deset ze 14 krajů v České republice nemá, Liberecký kraj nevyjímaje. Proto bych byl raději, kdyby kraj místi placení poplatků raději převedl více peněz do dotačního titulu na územní plány,“ dodal Lízner.