Doteď tam zajížděly hlídky z Chrastavy. Od dubna ale chrastavští policisté skončí u cedule konec Mníšku a do Oldřichova pojedou kolegové z Hejnic. „Chápete to?", zlobí se starosta Jaromír Tichý. „Mníšek a Oldřichov de facto tvoří jednu ves, navazujeme na sebe, ale teď se hlídka z Chrastavy v Mníšku otočí a pojede pryč. A jak to bude s vyřizováním přestupků? Pověřenou obcí je pro nás Chrastava, to jako přijede hlídka z Hejnic a pak to pošle na vyřízení do Chrastavy?"

Rozhodnutí krajského policejního ředitelství nevítá ani starosta Hejnic Jaroslav Demčák. „Jde o nesmyslné přerozdělení okrsků, které bude mít negativní dopad na obyvatele, sníží se zásahovost, bude tu míň hlídek. Oldřichov je od nás sice vzdálen deset kilometrů, jenže v cestě je Oldřichovské sedlo. V zimě tam jsou stále problémy, kolikrát je ta silnice v zimě zavřená, to budou jezdit do Oldřichova přes Albrechťák?"

Starostům se nelíbí, že je o změně nikdo neinformoval. „Já jsem se to dozvěděl takovou pokoutní cestou, o to víc mě mrzí, že s námi policie takhle jedná, tedy spíš nejedná," říká Tichý. V únoru přišel do Hejnic dopis, ve kterém vedoucí územního odboru Liberec plk. Mgr. Kurt Malina starostu ujišťuje, že připojení Oldřichova k Hejnicím jsou jen spekulace. „V současné době probíhá pouze analýza různých specifických faktorů. V případě, že by došlo ke zjištění, která by vyžadovala takovou změnu, zcela určitě by k jednáním byla přizvána i samospráva dané lokality. Oficiálně Vám tedy sděluji, že o žádné změně obvodů obvodních oddělení nebylo nikterak rozhodnuto a nebyla schválena." O to větší překvapení teď starostové zažili, když zjistili, že od dubna bude vše jinak.

Původně navíc měli policisté z Hejnic přestat kvůli Oldřichovu zajíždět do sousedních Lázní Libverda, to ale nakonec neprošlo. „Bohužel, už se ale nikomu nepodařilo policii vysvětlit, že přidání Oldřichova k Hejnicím je stejný nesmysl. Zvláště teď, když je silnice přes Raspenavu kvůli opravám až do října zavřená, to chci vidět ty dojezdové časy," poukazuje starosta Libverdy Jan Pospíšil na dopravní problémy, které nyní v této části Frýdlantska jsou. Obce už sepsaly stížnost, policie se ale nechce ke změně rajónů příliš vyjadřovat.