Jedním z příkladů pomoci je i zavedení pojízdného pekařství. „Poprvé vyrazila pojízdná prodejna s pečivem v pondělí a měla obrovský úspěch. Auto se muselo vracet, protože všechno vyprodali,“ vysvětlil starosta Vyhnálek s tím, že na této službě se domluvili s Pekařstvím Jana Maška. „Poskytli auto, ale neměli řidiče. Toho jsme dodali my,“ řekl Vyhnálek.

Pojízdná prodejna zatím jezdí jen na okrajová místa Tanvaldu, jako je Šumburk nebo Žďár, v plánu je ale podle starosty směřovat ji například i na sídliště. „Máme tam sice dvě prodejny, ale do těch musí lidé vstupovat dovnitř,“ dodal starosta. Pečivo je podle něj balené a prodej je zorganizovaný tak, aby se pravděpodobnost přenosu viru minimalizovala. Kromě toho zavedl Tanvald pro seniory a nemocné rozvážku potravin a drogerie a také mají možnost vyzvednout si teplé obědy.

Testování na koronavirus. Ilustrační foto
Liberecký kraj má šestého člověka nakaženého koronavirem, je v domácí izolaci

Obědy pro potřebné zařídilo i město Frýdlant. „Službu jsme zavedli v úterý, to bylo zájemců jen několik. Ale počítáme, že až se informace dostane mezi obyvatele, poptávka poroste,“ upřesnila mluvčí frýdlantské radnice Martina Petrášková. Frýdlant nabízí i dovoz nákupu.

Na situaci zareagovali i v Hrádku nad Nisou, kde shánějí dobrovolníky už několik dní. Impulsem byl podle starosty Josefa Horinky nestandardní požadavek jednoho ze zdejších obyvatel, který na konci minulého týdne poslal formou SMS zdejší městské policii. Požádal strážníky, aby mu kromě základních potravin koupili a dovezli i „vepřovou panenku v akci z Alberta“.

Jak dodal starosta, v úterý dopoledne měli zatím jen dva požadavky. Ještě ten den ale měla odejít všem obyvatelům Hrádku SMS s nabídkou pomoci a kontaktem. Kdo by měl zájem pomoci svým starším či nemocným občanům, může se obrátit formou zprávy do messengeru přímo na vedení Hrádku. „Uložíme si na vás kontakt a budeme se vždy snažit zkoordinovat a zprostředkovat konkrétní objednávku,“ upřesnil Horinka.

Dobrovolníky shání i další města, jako je Nový Bor nebo Chrastava. Poptávka je i po lidech, kteří jsou ochotní nejen nakupovat nebo venčit psy, ale také šít roušky. 

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník