Liberecký kraj/ Přilákat a udržet mladé rodiny s dětmi se snaží menší města a obce v Libereckém kraji. Podle průzkumu Deníku přitom jejich starostové spoléhají především na nabídku levného bydlení ve startovacích bytech a prodeje stavebních pozemků za výhodné ceny.

Zhruba 36 startovacích bytů nabízejí ve zhruba sedmitisícovém Hrádku nad Nisou. Podle starosty Martina Půty však nejde o jedinou aktivitu radnice, která by měla mladé rodiny s dětmi udržet ve městě.

„Snažíme se také za příznivých podmínek prodávat pozemky pro výstavbu rodinných domků, aby je nemuseli mladí kupovat jinde a odcházet pryč,“ řekl Deníku starosta Martin Půta.

„Otevřeli jsme navíc úplně nové oddělení mateřské školky a snažíme se, aby vzdělávání na našich školách bylo na srovnatelné úrovni s velkými městy. To je důležité, neboť v nabídce kulturního vyžití se například s Libercem nemůžeme srovnávat,“ dodal.

Bytový dům s 39 byty, který by měl sloužit především mladým rodinám s dětmi, staví také ve čtyřtisícovém Novém Městě pod Smrkem.

„Zájem o bydlení ze strany mladých lidí je u nás poměrně velký. V pořadníků máme v současné době více jak sto žadatelů o tyto byty,“ uvedl starosta Nového Města pod Smrkem Pavel Smutný.

Projekt, který by měl přílákat mladé rodiny s dětmi chystá také radnice v Českém Dubu, který má podle údajů Českého statistického úřadu téměř tři tisíce obyvatel.

Zdejší radnice chce nedaleko místního koupaliště vytvořit oblast, v níž by v budoucnu mělo vzniknout jakési satelitní městečko s rodinnými domy.

„Přípravujeme uzemí na individuální výstavbu 60 až 70 rodinných domků. Právě jsme ve fázi územního plánování, které skončí do poloviny letošního roku. Poté se rozhodneme, jestli budeme pro náš projekt hledat investora, či se do něj pustíme vlastními silami,“ potvrdil starosta Českého Dubu Jiří Miler.

„Celý projekt je v plánu rozvoje Českého Dubu označen jako prioritní a do města by měl přilákat mladé rodiny s dětmi,“ doplnil starosta.