Obce Višňová a Kunratice vědí, že se záměrem soukromého polského investora nic nezmůžou. I přesto, že větrníky vyrostou jen pár set metrů od hranic. Mají mít na výšku 100 metrů, list jedné vrtule bude měřit 50 metrů. Stát mají na ploše 1 700 metrů.
„Změní to celý ráz krajiny. Elektrárny vyrostou na výsypkách, které jsou samy o sobě vysoké jako kopce, takže budou ze všech stran vidět,“ zlobí se starostka Višňové Vladimíra Erbanová. Podobně jsou na tom Kunratice. I ty se bojí, že už beztak nevzhledná návrší zrekultivované krajiny větrníky ještě víc odlidští.
„Je to megalomanský projekt mající za cíl vytřískat z toho co nejvíc peněz. Že my tady budeme koukat na 52 stometrových monster, to nikoho příliš nezajímá,“ kritizuje starosta Kunratic Milan Götz.
Liberecký kraj dal oběma obcím za pravdu. Náměstek hejtmana pověřený vedením resortu hospodářského a regionálního rozvoje Vít Příkaský by byl nejraději, kdyby se větrníky přesunuly západním směrem od dotčených obcí směrem k polské Bogatynii. Tam je ale zase co by kamenem dohodil do Německa, takže je pravděpodobné, že tento nápad nebude vonět saské straně. Kraj proto zkouší zasáhnout skrze hlukové studie, kvůli nimž by stavba větrníků nemusela projít.
„Polská strana předložila nedostačující studie. Vybrali si tendenční místa, která nic neříkají. My trváme na tom, aby hlukové studie provedli ve spolupráci s českou stranou,“ řekl Deníku Příkaský.
Argument Polska, že jde o industriální krajinu zničenou těžbou, kde větrníky nemůžou nic horšího napáchat, neuznává. „Máme s Frýdlantským výběžkem jiné plány. Krajinný ráz by tím hodně utrpěl,“ řekl radní na adresu větrníků.