„Mé první pocity? Stoupal jsem po schodech s tím, že se na tu práci těším a že se těším, že budu moci uplatnit svých 12 let praxe. Mám za sebou už poradu vedení a setkání s vedoucími odborů. Z porad jsem si odnesl dobrý pocit, zdá se mi, že se komunikaci nikdo nebrání,“ řekl.

Usměvavý třiapadesátiletý muž má za sebou kromě posledních čtyř let v Českém Krumlově ještě sedm let práce tajemníka města Chrastavy. Jak řekl už dříve, z rodinných důvodů se stěhuje zpět do Liberce, a proto se přihlásil do výběrového řízení.

Z dědictví, které mu na libereckém magistrátu zanechal jeho předchůdce, oceňuje mimo jiné třeba rozšíření úředních hodin a dnů i na sobotu. Sám sobotu na Novém magistrátě nedávno využil, když potřeboval zaplatit poplatky za komunální odpad. Ve všední den se sem totiž z jižních Čech nedostal.
„Rozšíření úředních dnů a hodin je správnou cestou, je to cesta pro občany, a proto zde koneckonců jsme. Občan je naším klientem, pro něj jsme tady,“ podtrhl nový tajemník.

Jak prozradil, nejdůležitější jsou pro něj tři body. Prvním je považovat občana za klienta, druhým je co největší transparentnost a třetím profesionální výkon celého úřadu. „Doba, kdy měla tuzemská města spoustu majetku, je pryč,“ podotkl tajemník.

Jak připomněl Jindřich Fadrhonc, šetřit musejí v dnešní době všechna města. „Daňové příjmy se nezvyšují, prostředky na výkon státní správy se naopak snižují. V roce 2015 skončí příliv přístupových dotací do Evropské unie, celá republika se s tím bude muset nějak vyrovnávat,“ řekl. „Nepřišel jsem ale do Liberce dělat revoluci. Těžko bych tedy mohl slíbit, že snížím počet úředníků o nějaké číslo. Na druhé straně budeme s vedoucími pracovníky hledat možnost, jestli nejdou některé odbory sloučit,“ doplnil s tím, že vybudovat fungující organizační strukturu na úřadě trvá celá léta.

„Krumlov je město pro turisty. Na Liberci se mi líbí, že se podívám z okna radnice a vidím na náměstí drobné obchůdky, papírnictví, prodejnu Káva a čaj. Takové obchody bych v Českém Krumlově v centru města musel hledat lupou, a možná bych je ani nenašel. Obě města jsou obce třetího typu, to je obce s rozšířenou působností. Poskytují stejné služby při výkonu státní správy, liší se jen počtem zaměstnanců,“ shrnul nový tajemník.