Vůbec poprvé v historii krajských veřejných zakázek nebudou v obálkách soutěžících nabídky v korunách, ale v eurech. Soutěžit se bude o rekonstrukci pěti úseků silnic na Frýdlantsku.

V rámci společného česko-polského projektu Od zámku Frýdlant k zámku Czocha se na něj kraji podařilo získat přes 8 milionů eur. Do regionu tak připluje z Bruselu zhruba 270 milionů.

Proč eura?

Důvod je prostý. Obava z pohybu koruny směrem k euru.

Celá zakázka je rozdělena do pěti úseků. Ani jedna z nich přitom nesmí překročit hranici pěti milionů eur. To je podmínka dotace. „Jeden z úseků se limitem pohybuje těsně pod touto hranicí. Pokud by koruna v následujících letech posílila, částka by stanovený limit překročila. To by znamenalo porušení podmínek dotace. Pokud by spadla jedna částka, mohl by padnout celý projekt a kraj by pak musel vše platit ze svého," vysvětlil hejtman Martin Půta.

Na Frýdlantsko půjdou miliony

Zdůraznil, že téměř 300 milionů korun, které do kraje, konkrétně do Frýdlantského výběžku půjde, výrazně přispěje k rozvoji regionu. Věc má ale i svou stinnou stránku, kterou je kácení alejí v některých úsecích tak, aby byla splněna i technická část podmínek dotace.

Po řadě protestů části tamních obyvatel nakonec došlo k dohodě. Vznikla pracovní skupina, kterou tvoří nejen zástupci kraje, silničářů a dotčených obcí a měst, ale i občanských sdružení a aktivistů. Snížil se i počet stromů, které mají padnout k zemi.

Ke společnému jednání na téma, jak se bude provádět údržba a obnova alejí v následujících letech a kdo se o co bude starat, dojde už tento pátek na krajském úřadu.

Tam bude zároveň představen projekt na obnovu prvního úseku aleje z Frýdlantu na Nové Město, k níž by mělo dojít ještě letos. Podle příslibu kraje by péče o aleje měla být financována z rozpočtu kraje. Ten přitom chce využít i nejrůznějších dotací na obnovu zeleně nebo péči o životní prostředí.

O co se bude soutěžit?

O rekonstrukci celkem 5 úseků silnic v délce 25 kilometrů.

1. úsek: Frýdlant Kunratice, státní hranice

2. úsek: Dolní Řasnice Srbská hranice

3. úsek: Raspenava Krásný Les

4. úsek: Nové Město pod Smrkem státní hranice

5. úsek: Nové Město pod Smrkem Horní Řasnice