Vedení turnovské radnice chce peticí zvrátit připravovaný zákon o územně správním členění státu. Podle něho by celé území obce s rozšířenou působností muselo spadat pod jeden okres. Turnovská obec s rozšířenou působností se však rozkládá na území tří okresů - buď by se tedy musela zmenšit, nebo kompletně připojit k okresu Liberec.

„Obě dvě řešení navrhovaná Ministerstvem vnitra jsou pro občany celého Turnovska nepřijatelná. Jako jediné možné řešení vedoucí k zachování stávající zcela funkční správy území navrhujeme zřízení nového okresu Turnov,“ uvádějí iniciátoři petice v čele se starostou Turnova Tomášem Hockem.

Kolik podpisů se podařilo sesbírat, zatím spočítáno není. „Počty budeme znát nejdříve příští týden v pondělí. Petice jsou staženy z 15 obcí, další se objíždí, z některých je budou posílat poštou,“ řekla mluvčí Turnova Zdeňka Štrauchová.

Sběr podpisů navíc ještě nekončí. „Petiční akce bude probíhat i po volbách, a to do doby, než bude sesbíráno 10 tisíc podpisů. Archy lze podepsat na podatelně městského úřadu a v infocentru na náměstí Českého ráje,“ popsala Štrauchová.

Do Sněmovny by měly archy zamířit v prosinci. Podporu Turnovským vyjádřilo krajské zastupitelstvo, naopak ministr vnitra Jan Hamáček se k žádosti staví spíše zamítavě.