Podle předsedy krajské Asociace samostatných odborů Milana Šubrta se jim práce ve svátek výrazně vyplatí, pokud pracují v klasickém pracovním režimu, tedy od pondělí do pátku.

„Za sobotu nebo neděli dostanou normální mzdu, jako za běžný den. K tomu jim náleží příplatek ve výši padesát procent průměrného výdělku za přesčasovou práci, dalších deset procent za práci v sobotu nebo v neděli a k tomu za svátek příplatek ve výši sta procent průměrného výdělku. Celkem to tedy dělá 160 procent příplatků ke mzdě,“ vysvětlil odborář Milan Šubrt.

Jak zdůraznil, týká se to pouze zaměstnanců, kteří mají klasický pracovní týden. „Neplatí to pro ty zaměstnance, kteří mají sobotu nebo neděli jako normální pracovní den, například pracovníci obchodních řetězců. Pro ně to není přesčasová práce,“ doplnil Milan Šubrt.

Podle Milana Šubrta se zaměstnavatelé řádnému zaplacení všech příplatků brání. Říkají, že lidem zaplatí pouze za svátek a za práci v sobotu nebo v neděli, nikoli za přesčas.

„Tvrdí, že se nejedná o přesčasovou práci, což je ale veliký omyl. Přesčas je to jednoznačně, protože pracovník má v pátek odpracovaný týden a v sobotu jde do práce navíc. Zaměstnanci si mohou vzít náhradní volno, ale většina z nich jde radši do práce, protože to pro ně znamená lákavý výdělek,“ poznamenal Šubrt s tím, že tam, kde působí odbory, bývá sjednán příplatek za práci přesčas právě ve výši padesáti procent průměrného výdělku.

„Pokud firmy potřebují o víkendu pracovat a chtějí, aby zaměstnanci přišli do práce, musejí jim všechno řádně zaplatit. Nedá se nic dělat,“ uzavřel odborář.