Konferenci na téma Nanovlákna, aplikace a příbuzné technologie pořádá liberecká univerzita společně se svým americkým protějškem The Nonwonens Institute při Univerzitě v Severní Karolíně. Součástí akce je také podepsání smlouvy o spolupráci mezi oběma institucemi, jež se uskuteční ve středu na velvyslanectví v Praze.

„Pro nás je důležité nalézt systémový sponzoring a univerzita v Karolíně je v tomto směru jednou z nejlepších na světě. Jejich propojení s průmyslem je pro nás už dlouho inspirací," zdůraznil ředitel pro propagaci a vztahy s průmyslem Stanislav Petrík a dodal, že obě univerzity k sobě mají blízko i díky podobnému historickému vývoji. „Obě začínaly zaměřením na textil a obě se musely vyrovnat s přesunutím textilního průmyslu do Asie."

Hlavním cílem konference je mimo jiné urychlit a podpořit vývoj nanovláken, k čemuž by právě mělo pomoci i silnější propojení světa vědeckých výzkumů s jejich praktickým využitím v každodenním životě. Už v současné době se těší nanovlákna pro své specifické vlastnosti velké oblibě. Nanovlákna stále častěji pronikají i do sféry spotřebního zboží, v současnosti se z nich vyrábí například vysoce účinné filtry nebo membrány do oděvů, převážně armádních. Své uplatnění mají však i v biomedicíně.