Lavičky přibyly v ulicích Dlouhomostecká, Nad školou a v kopci nad areálem koupaliště Sluníčko již dva týdny po zveřejnění výzvy.

„Jsou to především lidé, kteří zde žijí, kdo vyhledává místa k posezení a odpočinku. To oni nejlépe posoudí, kde jsou lavičky potřeba," vysvětlil starosta Vratislavic Lukáš Pohanka.

V současné době je na území Vratislavic více než sto padesát laviček a další budou přibývat.

Staré za nové

Současně s rozmístěním nových nechali radní odstranit deset reklamních laviček, které ale byly pouze rok staré. Reklamní lavičky do Vratislavic pořídila za bývalého vedení společnost LAVIČKY-ZADARMO.CZ, město je mělo zdarma, společnost se navíc zavázala lavičky udržovat.

„Stejně jako v jiných městech se na lavičkách podepsali vandalové, ale stále sloužily svému účelu. Město mohlo navíc zdarma používat asi dvacet procent z jejich reklamní plochy a to, že to neumělo využít o něčem svědčí," zhodnotil výměnu bývalý místostarosta Vratislavic Vladimír Braun.

„Nejenže nebyly rozmístěny účelně, vedl nás k tomu navíc jejich neuspokojivý vzhled už po půl roce od instalace," zdůvodnil výměnu Pohanka. Podle něj vandalové z laviček strhali plakáty někdy již po jednom dni užívání a jejich vzhled Vratislavicím nepřispíval. „Záleží nám, jak město vypadá a naším záměrem bylo také sjednotit vzhled laviček v celém městě," dodal Pohanka.

Odstraněním laviček nastal v mnoha lokalitách problém s nedostatkem odpočinkových míst. Návrhy na umístění laviček proto mohou lidé stále zasílat emailem kanceláři starosty či zaslat email na vratislavice@vratislavice.cz nebo volat sekretariát starosty na telefonní číslo 482 428 810.

Jitka Blehová