Poslední červencový den vypršela lhůta na podání kandidátek pro komunální volby. Kandidátky nyní přezkoumávají úředníci. Zda jsou v pořádku, bude jasné tento týden. „V Liberci jsme přijali dvanáct kandidátek,“ hlásí vedoucí správního odboru libereckého magistrátu Jitka Štíchová. Svůj minulý úspěch tu bude obhajovat šest ze sedmi stran a hnutí současného zastupitelstva. V boji o hlasy voličů je doplní šest dalších soupeřů.

Obhájit své minulé vítězství chce Změna pro Liberec. Do voleb ji znovu povede náměstek Jan Korytář, věří si přitom až na 30 procent hlasů. Zcela nové kandidáty muselo naopak sehnat hnutí ANO 2011. Všichni jeho zastupitelé byli totiž z hnutí vyloučeni. Letos se za ANO pokusí uspět ředitel Technického muzea Liberec Jiří Němeček.

Lepší výsledek než minule, kdy skončili třetí a tím pádem v opozici, se pokusí uhrát Starostové pro Liberec pod vedení jednatele Euroregionu Nisa Jaroslava Zámečníka. Tradičně se do zastupitelstva pokusí dostat i ČSSD, kterou povede primář liberecké nemocnice Jan Mečl.

Komunisté svou lídryni nevyměnili. I tentokrát je bude na první příčce zastupovat zastupitelka Dana Lysáková. Jako poslední nad pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do zastupitelstva skončila v roce 2014 ODS. Letos jde do boje v čele s Petrem Židkem.

Kromě těchto šesti stran podaly kandidátku i další. Jde o dosud neúspěšné strany, o úplné nováčky a nebo nová uskupení se starými tvářemi. To je příklad třeba nového hnutí LOL! (Liberec otevřený lidem), jež založili bývalí zastupitelé ze Změny Jaromír Baxa a Zuzana Kocumová. Vlastní projekt založila také bývalá primátorka Liberce Martina Rosenbergová. Pojmenovala jej Liberec plus.

Současný primátor Tibor Batthyány se naproti tomu tento rok stal předsedou a lídrem nového hnutí PRO 2016. Do libereckého zastupitelstva kandiduje s podporou Svobodných. O vstup do libereckého zastupitelstva usiluje poprvé samostatně také Strana soukromníků. Primátorem by se v jejím dresu rád stal finanční poradce Marek Krčil.

A do voleb zasáhne také parlamentní Svoboda a přímá demokracie. Strana Tomia Okamury tajila svého lídra do poslední chvíle. Měla by jím být pedagožka Věnceslava Drábková. Dvanáctku kandidujících subjektů uzavírá Unie pro sport a zdraví. Ta je v liberecké politice dlouhodobě známou stranou, v roce 2014 se jí ale uspět nepodařilo. O letošní úspěch se znovu pokouší jako lídr primář Ladislav Dzan.

PARLAMENTNÍ STRANY CHYBÍ

V pátém největším městě Česka nepostaví své kandidátky hned tři parlamentní strany. TOP 09 a KDU-ČSL mají několik málo zástupců na kandidátce Starostů, kterou podporují. Česká pirátská strana se rozhodla nekandidovat vůbec. Důvodem je nedostatek členů.