Kraj by tak spojil hned dvě řešení, která při zajištění dopravy zvažoval. O nákup ČSAD se totiž uchází dlouhodobě. Už přesně před rokem, 29. srpna 2017, si odhlasoval nákup 86 procent jeho akcií v hodnotě přes 14 milionů korun. Nákup mu ale překazil antimonopolní úřad. Akcie je podle jeho rozhodnutí standardní věcí, na jejíž nákup je nutné vyhlásit soutěž.

Akcionářem ČSAD Liberec se ale Liberecký kraj nakonec stane. Zastupitelé v úterý schválili přijetí daru 200 kusů akcií od majoritního akcionáře, společnosti LIAD. „Hlavním cílem je mít možnost vidět dovnitř, třeba do smluv, které nejsou veřejné, a ČSAD si více prověřit,“ popsal hejtman Martin Půta (SLK).

Analýza, kterou měli zastupitelé k dispozici, totiž ukázala, že založit vlastního dopravce „na zelené louce“ by vyšlo nesrovnatelně dráž potřeba by bylo 63 nových autobusů, na což by bylo nutné vzít si více než dvěstěmilionový úvěr. Při variantě převzetí ČSAD se hovoří o potřebě nákupu „jen“ 17 nových vozidel.

Autobusy LK teď začnou jednat o nákupu majoritního podílu v ČSAD. „Snažíme se postupovat v souladu s předchozími usneseními antimonopolního úřadu,“ odpověděl její jednatel Jiří Řádek na dotaz, zda úřad nemůže překazit i tuto transakci. Jasno by o převzetí společnosti mělo být v říjnu.

Pro cestující by se zatím nic nezměnilo, až do konce roku 2019 je bude nadále vozit ČSAD Liberec. „Změnila by se pouze akcionářská struktura firmy,“ uvedl Řádek. Od roku 2020 by se pak dopravce pravděpodobně transformoval pod hlavičku Autobusy LK.

Proti přijetí daru 200 akcií i majetkovému převzetí ČSAD hlasoval například Půtův stranický kolega, senátor Michael Canov (SLK). „ČSAD Liberec dle mého názoru nemá majetek v ideálním stavu,“ řekl Canov s tím, že je dlouhodobým příznivcem vypsání desetileté soutěže.

K tomu se ale vedení kraje staví skepticky. Radní shodou okolností včera také vybrali vítěze desetileté zakázky na provozování dopravy v jiných oblastech na Jablonecku, Turnovsku a Semilsku. Stala se jím společnost BusLine, byla totiž jedinou, kdo se do tendru přihlásil a splnil podmínky.

„To ukazuje, že tu tržní prostředí vůbec neexistuje. Firmy podle mého názoru postupují v Česku v rámci nějaké neviditelné dohody,“ uvedl Půta. Kraj se proto obrátí na antimonopolní úřad.