Kromě toho zaměstnanci nemocnice zaznamenávají sezonnost úrazů i na jednotlivých odděleních. Kromě chirurgického je to i dětské oddělení a metabolická jednotka. Tisková mluvčí liberecké nemocnice Alexandra Kittnerová Deníku potvrdila, že v době prázdnin se každoročně vyskytují letní úrazy ve zvýšené míře.

„Co se úrazů týká, u dětí to bývají poranění po pádech ze stromů, dále se jedná o úrazy zaviněné po pádu z kola, časté jsou také řezné rány po manipulaci s ostrými předměty, poranění končetin zaviněné sportovními aktivitami a podobně,“ upřesnila Alexandra Kittnerová.

Kromě toho pak častěji dochází k ambulantním ošetřením kolapsových stavů, kdy oproti minulosti interní ambulance ošetří denně okolo deseti takových pacientů, kteří nedodržují pitný režim a nosí těsný a nevzdušný oděv. Velmi často ke kolapsům dochází v prostředcích městské hromadné dopravy a v nákupních centrech.

Například minulou středu ošetřila dětská ambulance osmiletého chlapce, který utrpěl kolaps vinou velkého vedra, přičemž nebyl nasnídaný a navíc zanedbal pitný režim. „Někteří rodiče pak vyhledávají ambulanci v případě, že jejich dítě má úžeh či úpal,“ uvedla Alexandra Kittnerová.

U dospělých jedinců se pak podle ní v letních měsících vyskytují poměrně často amputace prstů při práci na cirkulárce, také se objevují pády ze stromů při sklizni ovoce, úrazy na kolech nebo i otravy z důvodů požití jedovatých hub.

Pozor by si ovšem měli dát i mladí lidé, především pak na skoky do vody. „Pravidelně během prázdnin hospitalizujeme zejména mladíky ve věku 17 a více let, kteří se těžce zraní po skoku do vody, bývá u nich poraněná páteř a bohužel pak končívají na spinální jednotce,“ upozornila Alexandra Kittnerová.

Její slova potvrdila i mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Kristýna Fejfarová, která pro Deník zhodnotila nejčastější letní výjezdy liberecké záchranky. „Pro věkové období od 12 do 17 let, ale i v pozdějším věku, kdy jsou lidé často posíleni alkoholem, je typické poranění krční páteře jako následek skoku do neznámé vody,“ sdělila Kristýna Fejfarová.

Jak dále uvedla, mezi nejčastější úrazy dětí patří otřes mozku a zlomeniny končetin při sportu a rekreaci, zejména při jízdě na kole, kdy stále ne všechny děti používají ochrannou přilbu.

Co se týče varování před kolapsovými stavy, mezi nejrizikovější skupinu zahrnula malé děti a staré lidi. „Ti jsou skupinou inklinující snáze k dehydrataci organismu a kolapsovým stavům,“ dodala Kristýna Fejfarová.