„Chceme tak vyhovět především zájemcům, kteří kupují zájezdy na poslední chvíli. Ty jsou sice pro klienty zajímavé svou cenou, ale většinou neposkytují dostatek času pro doporučená očkování,“ sdělila Deníku lékařka Zdravotního ústavu Marta Pivrncová. Do zvláště oblíbených destinací na severu Afriky a Středomoří má podle ní i v krátkém časovém období před odjezdem smysl očkovat proti hepatitidě typu A, na sever Afriky i proti břišnímu tyfu. „Toto očkování není zbytečné i několik dnů před odjezdem, vzhledem k dlouhé inkubační době onemocnění,“ vysvětlila Pivrncová.

Do vzdálenějších oblastí s větším zdravotním rizikem a někdy i vyžadujícím povinné očkování je potřeba začít i několik týdnů před cestou. Na oblasti s povinným očkováním klienty upozorňují cestovní kanceláře většinou již při koupi zájezdu.

„Jedná se zejména o státy rovníkové Afriky a Jižní Ameriky. V některých zemích těchto oblastí je povinné očkování proti žluté zimnici. Je kontrolované při vstupu, kdy se cestovatel musí prokázat mezinárodním očkovacím průkazem,“ doplnila lékařka. Ideální je dojít si do Zdravotního ústavu několik měsíců před odjezdem na dovolenou.

„Při první návštěvě se vytvoří plán očkování a to podle cíle a typu cesty, dosavadního očkování, věku a zdravotního stavu cestovatele,“ uvedla Marta Pivrncová.

Ordinace očkování do zahraničí Zdravotního ústavu je pro zájemce otevřena v pondělí a úterý od 10 do 17 hodin, ve středu a čtvrtek od půl osmé do 13 hodin a nově také v pátek od půl osmé do půl desáté ráno.