Liberec „Dámy a pánové, kdo přihodí víc? Je to pět tisíc korun, to je jen jedna bankovka. Paní vzadu, výborně!"

Licitátor Pavel Vursta měl v sobotu napilno. Za úkol měl prodat v dražbě 180 uměleckých děl z produkce českých umělců. Pro něj i přítomné to byl chvílemi adrenalin. „Některá díla se prodala za vyvolávací cenu, o jiná se strhl boj. Asi největší o Anděla s krajkovými křídly od Jany Serafínové. Tam se cena obrázku vyšplhala na pětinásobek původní vyvolávací ceny," popisuje Pavel Vursta.

Dražba přilákala do budovy Lázní nezvykle mnoho lidí. Celý sál, ve kterém se dražilo, byl zaplněný do posledního místa. Někteří se přišli jenom podívat, dražební lístky si pak vyzvedlo šedesát lidí.

Celá aukce proběhla v režii Nadace Euronisa, která pomáhá potřebným v české části Euroregionu Nisa. „Dražba uměleckých děl je naším každoročním největším příjmem," říká ředitelka Nadace Blanka Nedvědická. „Děláme ji už poosmnácté, letos jsme prodali obrazy a plastiky za 466.200 korun. Lidé nemusí mít obavy, že bychom část peněz použili na naše provozní výdaje. Všechny prostředky, které se na aukci podařilo získat, půjdou organizacím, které se starají o staré a nemocné lidi nebo lidi s tělesným či mentálním handicapem. Podporujeme také sociálně slabé rodiny s dětmi," dodává Nedvědická. Od svého vzniku v roce 1995 už Nadace Euronisa rozdělila mezi potřebné 29 milionů korun.

close Obraz od Vlastimila Zábranského za vyvolávací cenu 20.000 Kč. zoom_in

Aby se zvýšil zájem lidí o dražbu, prodávala se díla bez přirážky. „Některé aukční síně si k vydražené ceně ještě účtují různé poplatky, někdy až 20 procent. My to ale neděláme," prozradil Pavel Vursta. „Osobně jsem rád, že tu vidím některé lidi, kteří chodí na aukci Nadace Euronisa pravidelně. Mají už tak doma velmi slušnou sbírku z produkce českých umělců."

Jedním z takových je i Pavel Smrkovský z Liberce. „Na tuhle aukci chodím už 12 let. Sbírám umění a vedu k tomu i své děti. Na aukci je beru s sebou, aby viděly, že peníze, které za obrazy dáme, jdou na dobré účely." Někteří účastníci benefiční dražby si zakoupili domů i několik obrazů a grafik, jiní jen jedno vybrané dílo. „Čekal jsem na litografii od Václava Plechatého, mám ho rád a hlavně nám dělal kdysi obal na vánoční CD, takže jsem chtěl mít doma od něj ještě něco jiného," prozradil lídr kapely Jarret Michal Kadlec.

O některé umělce nebyl zájem

Ne všechna díla se ale v aukci prodala, ze 180 děl jich zbylo 70. „Jsem překvapená, že obrazy, u kterých jsem čekala zájem, zůstaly bez povšimnutí. Přitom jde o autory, o které je v zahraničí veliký zájem. Třeba Františka Blažíčka měla ve sbírce i Jacqueline Onassis Kennedyová, ale tady o něj neprojevil zájem nikdo. Stejně tak o další autory, jako jsou Petr Nikl, Tomáš Císařovský nebo zdejší výtvarník Ondřej Kopal, který shodou okolností vystavuje právě teď v Oblastní galerii. Věřím, že kdybychom dražili v Praze, vypadalo by to jinak. O Pavla Brázdu by se strhl boj, tím jsem si jistá," říká Blanka Nedvědická. Přesto děkuje všem, kteří se aukce zúčastnili a přispěli tak organizacím, které se věnují starým, handicapovaným a opuštěným lidem.

Obrazy a plastiky, které se nevydražily, budou od středy 3. prosince na internetových stránkách Nadace Euronisa v nabídce za vyvolávací cenu. „Většinou je kupují galeristé, ceny jsou pro ně velmi výhodné," dodává Nedvědická.