Oproti předchozím volbám do europarlamentu, které se uskutečnily před pěti lety, je to pokles. Tehdy totiž kandidovalo rovných pětatřicet kandidátů z Libereckého kraje.

Šanci zaujmout europoslanecké křeslo má však zřejmě pouze jediný kandidát z Libereckého kraje. „Domnívám se, že reálnou šanci má pouze Robert Dušek z České strany sociálně demokratické, který je na šestém místě její kandidátní listiny. Většina ostatních je na nevolitelných místech,“ uvedl nedávno Ladislav Knap z Českého statistického úřadu v Liberci.

Na výhodném místě v rámci hnutí Starostové a nezávislí – Vaše alternativa je také nezávislá senátorka a pedagožka Soňa Paukrtová z Jablonce nad Nisou. Patří jí druhé místo na kandidátce, otázkou však je, jak bude úspěšná její strana jako celek. Ze známějších jmen regionu kandiduje také například radní města Liberec Jiří Šolc za Starosty a nezávislé nebo manažerka krajské knihovny v Liberci Dagmar Helšusová za Evropskou demokratickou stranu.

Na devátém místě kandidátní listiny Strany důstojného života je bývalý zákonodárce a současný vedoucí odboru financování na Ministerstvu práce a sociálních věcí Oldřich Němec, který na sebe před několika lety upozornil kritikou tehdejšího stranického kolegy v ČSSD a vlivného poslance Michala Krause v době takzvané „kakaové aféry“, když označil Krausovy výroky za „pohádky“. Němec má bydliště v Chrastavě.

Zajímavou personou z hlediska věku je v rámci Libereckého kraje jedenadvacetiletá studentka Lenka Šašková z Liberce. Ta je na dvaadvacátém místě kandidátky seskupení Libertas.cz a patří tak mezi pět nejmladších kandidátů v rámci celé republiky.