„Bývalý člen spolku, který vždy prohlašoval, že bitva patří do Ostašova, je dnes bohužel tím, kdo mu jí bere. Ukázka se nebude odehrávat na autentickém místě a vytratí se tak smysl celé akce," říká předsedkyně spolku Pavla Haidlová. Naráží tak na fakt, že Bitva u Liberce se letos bude odehrávat na dvou místech a v různých režiích. Jedna v Ostašově a daleko masivnější plánuje ve Vesci sdružení Archa 13, jehož členem je i bývalý spolkař z Ostašova Petr Pimek. Právě on má být podle Haidlové tím, kdo Ostašovu bere to, co k němu patří.

„Bitva u Liberce se odehrála v Ostašově a je navíc historicky spjata se stavbou místní dřevěné kaple, později zděného kostela. Obec totiž po bitvě dostala finanční odškodnění za způsobené útrapy a za peníze postavila právě kapli. Teď výtěžek z pořádání bitvy slouží zase na obnovu kostelíka," uvádí Haidlová.

Podle Petra Pimka jde ale o zavádějící argumenty. „Za poslední dva roky nešlo z výtěžku bitvy na kostel nic. Oprava věžičky šla z peněz, které dalo město, kostelní hodiny opravil zdarma zdejší občan a člen spolku. Bitvu jsem od počátku dělal já spolu s Petrem Brestovanským, archeologem z muzea, paní Haidlová na tom nemá žádnou zásluhu," nebere si servítky Pimek. Ve Spolku přátel Ostašova není už rok. Teď připravuje Bitvu u Liberce ve Vesci.

„Pořadatelem je Archa 13 a půjde o dvoudenní exkurz do historie. V pátek obsadí historické vojsko střed Liberce. na Nerudově náměstí bude polní lazaret, který tam tenkrát skutečně byl. Představíme tam i vykopávky, které se v té souvislosti na náměstí dělaly. Před radnicí bude vojenský stan, ukázky cvičení, na Keilově vrchu budou dělostřelci," líčí Pimek.

Páteční program má být hodně zaměřený na školy. Mezi radnicí a Nerudovým náměstím tak bude jezdit povoz s husary, který bude převážet raněné do lazaretu. Raněnými mají být právě školáci. „Chceme Bitvu u Liberce a vůbec celou Sedmiletou válku dostat víc do povědomí lidí. A kde jinde začít než u škol a hodin dějepisu," říká Pimek.

„Bitva u Liberce byla největším a hlavním milníkem Sedmileté války. Je to jedno z témat, kterými se Liberec může prezentovat, přesto se o ní v učebnicích skoro nedočtete," vysvětluje archeolog Petr Brestovanský.

„Byla součástí tzv. prusko-rakouské fronty. Během ní vpadl do Čech pruský král Fridrich II. a na své ničivé pouti mu rakouské jednotky dokázaly významněji čelit jen u Liberce. Jinak došel bez boje až k Praze. Proti sobě tady stálo přes 32 000 mužů."

Bitva sama se teď ale stala předmětem sváru. Spolek přátel Ostašova totiž o ni nechce přijít a i letos s jejím tématem počítá při poutních slavnostech. „Vzhledem k blížícímu se výročí Bitvy u Liberce v roce 2017 (260 let) jsme se rozhodli, že letos bitvu připomeneme formou přednášek, ukázek přímého boje několika vojáků a dobovým vojenským táborem o menší rozloze než bývá zvykem s tím, že následující rok uspořádáme bitvu v mnohem větším měřítku," uvádí Haidlová.

Dnem D bude sobota 23. dubna, tedy stejný den, kdy se bude odehrávat i bitva ve Vesci.

„Naše pojetí bitvy bude i s dobovým tržištěm, krčmou, ukázkou řemesel, výcvikem vojenských koní či popravištěm. Diváci se dočkají i skutečného vojenského rabování," láká naopak do Vesce Pimek. Že budou dvě bitvy v jeden den, mu nevadí. „Uvidíme až to proběhne. Vojáci, kteří bitvu několik let předváděli, jsou na naší straně, bude na divácích, čemu dají přednost."

„Musím říct, že takové chování nás velmi mrzí, dostáváme se tak všichni do nepříjemné situace. Je to škoda," uzavírá Haidlová.