Obloha ze syrové zeleniny je pozůstatek z ruské okupace. Česká a židovská kuchyně jako jediné přidávají do bramboráků česnek, jinde je připravují i na sladko. Ve středověku jedli Češi hlavně pohankové a hrachové kaše. Slanečci byli jídlo pro chudé. Tehdejší obyvatelé se živili hlavně tím, co se dalo najít nebo ulovit.

Tak takové zajímavosti se dozvěděli studenti architektury na první přednášce nového předmětu aristologie neboli umění gastronomie. Ten se nově vyučuje na fakultě umění a architektury.

Otevřou nový obor

Univerzita by v příštím roce chtěla otevřít celou katedru, která by vychovávala znalce a kritiky jídla, kteří by o jídle mohli vyučovat a psát.

„V tuto chvíli, kdy učíme studenty z fakulty umění a architektury, je pro nás důležité spojení gastronomie, kultury a umění. Od nového roku, kdy budeme mít obor přímo pro studenty aristologie, chceme učit i o jiných věcech. Nejenom o estetických a uměnovědných," vysvětlil zatím externí vyučující aristologie, gurmet a mimochodem textař Vladimír Poštulka.

Šlo by o první katedru tohoto druhu v celé republice. Jedna z mála, deseti až patnácti, na celém světě. Přijímačky by nebyly talentové, ale podobné jako na žurnalistiku a obory podobného druhu. Uchazeč o studium už by měl o aristologii něco vědět a mělo by být zjevné, že se o tuto problematiku zajímá a něco o ní ví. Na katedře se nebudou vyučovat úplné základy.

Snadno a rychle

„Mně trvalo více než třicet let, než jsem získal tu sumu informací, kterou jsem potřeboval, abych o této problematice něco věděl. Tu jsem dostával postupně po světě. Mnoho zdrojů nebylo v češtině a bylo to velice obtížné. Chtěl bych umožnit studentům, kteří se rozhodnou pro tento obor, aby se k těm informacím dostali rychle a snadno a aby byly dostatečným způsobem podložené," řekl Vladimír Poštulka. Na přednášky aristologie zatím chodí studenti magisterského oboru architektura a urbanismus.

„Bylo to super. Výklad přednášejícího byl velmi zajímavý a dozvěděl jsem se nová fakta o historii gastronomie, jako například, že americké kolache jsou převzaté od českých pekařů nebo že v české historii hrálo jídlo a hostiny důležitou roli. Kuriozitou bylo, když nám četl, kolik se na takové hostině snědlo jídla a vypilo pití. Pivo se počítalo na sudy a kusy upečeného zpěvného ptactva na tisíce," sdělil své pocity z první přednášky student Jakub Šubrt.

Gastroarchitektura

Jako závěrečnou zkoušku studenti propojí gastronomii a architekturu. Vytvoří nějakou událost nebo místo.

„Jsme rádi, že jsme se na tento předmět zapsali. I když je to jen na zkoušku. Šli jsme do toho s nadšením a teď zjišťujeme, že to hodně obšírné téma a moc lidí o něm neví. Nedá se to stihnout za jeden semestr. Závěrem by mělo být představení události. Spojení gastronomie a architektury. Vytvořit prostor, místo, jídlo. Vytvořit celkovou událost," dodala studentka Zuzana Ferencová.

Klenoty českého kulinářství

Česká kuchyně se pyšní hlavně omáčkami a polévkami.

Omáčky: svíčková, koprová, křenová, 

Polévky: bramborová, kulajda

Další jídla:

bramborová kaše, zabíjačka, zemlbába, houskový knedlík, koláče

Informace o novém oboru

• V říjnu 2014 chce Technická univerzita na katedře umění a architektury otevřít novou kulinární katedru.

• Přijímací zkoušky budou obdobné jako například na obor žurnalistika všeobecný rozhled.

• Katedra by měla vychovat znalce a kritiky jídla, kteří by o jídle mohli vyučovat a psát.

• Již nyní existuje mnoho prací, které dávají gastronomii do vztahu k estetice, dějinám, k umění i kultuře.