Nutrie říční je v České republice nepůvodním druhem, který byl k nám přivezen z jižní Ameriky v rámci kožešinových chovů. Nyní na ně mohou narazit lidé u řeky Nisy podél cyklostezky. Na jejich výskyt upozorňuje cedule, která zakazuje jejich krmení. Nutrie ničí faunu a flóru ve svém okolí, mohou napadnout děti a domácí zvířata a v neposlední řadě přenáší nakažlivé nemoci.

Společnost jim dělají kachny, jejichž krmení patří v zimních měsících k oblíbeným kratochvílím především dětí. Ornitologové doporučují rostlinnou potravu jako salát, listy zeleniny, hrách či cizrna. Pouze výjimečně je možné krmit kachny malým množstvím pečiva, které by mělo být měkké, nikoliv čerstvé, a nalámané na malé kousky. Tvrdý chléb nebo pečiva mohou ptákům zranit jícen.

Když teploty klesnou pod nulu, je podle ornitologů vhodné vyvěsit krmítko a začít s přikrmováním. Krmítko musí být alespoň metr a půl nad zemí, ideálně na závětrném a nerušeném místě. Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm. Do krmítka ornitologové doporučují nasypat slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin; strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs.