Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nudíte se o dovolené? Zlepšete si svou angličtinu

Liberec - Ne každý o prázdninách odpočívá. Někdo využije volno ke zlepšení svých jazykových znalostí a nastoupí do letního intenzivního kurzu. Jiní se zase zlepšují při konverzaci v zahraničí.

4.8.2014
SDÍLEJ:

Intenzivní kurzy angličtiny.Foto: Deník

Angličtina už je řadu let jazykem číslo jedna. Obklopuje nás na každém kroku. Při pracovních pohovorech je samozřejmostí. Narážíme na ni v televizi, v rádiu a na internetu. Čeština řadu slov z angličtiny přejímá nebo vznikají počeštěné tvary.

Mnoho lidí si uvědomuje, že bez anglického jazyka to v dnešním světě prostě nejde. Volí tedy různé možnosti, jak se co nejlépe a nejrychleji naučit tento cizí jazyk.

Několik hodin denně

Letní dovolené a prázdniny lákají k intenzivním letním kurzům, ve kterých se člověk učí zvolený cizí jazyk denně několik hodin.

Pravidla pro efektivní studium cizího jazykaDůležité je utvořit si pevné základy, na kterých se dále staví. Naučit se slovíčka, která používáte v běžném životě a přidávat další a další. Z těchto slovíček si potom utvářet vlastní věty. Gramatiku tedy aplikovat na důvěrně známých věcech. Žák by měl studovat intenzivně. Nejvíce by se měl věnovat mluvení. Neměl by zanedbávat ani opakování a domácí úkoly, kterými si oživí, co se na hodině naučil. Angličtinu by měl co nejvíce využívat. Číst knihy v angličtině – existují i verze pro začátečníky, snažit se překládat si hudbu nebo články na internetu, koukat na seriály a filmy s anglickými titulky. V zahraničí mluvit s cizinci a snažit se jim porozumět.

„V intenzivních kurzech vidíme pokroky největší, protože student je denně angličtinou obklopován. Někteří nám pak říkají, že třeba jdou po obchodě a vyjmenovávají si věci, co tam vidí, anglicky a že se jim o angličtině i zdá. Tento stav u člověka nastane, když je v zahraničí. Jedinec začne v angličtině přemýšlet. Stává se to právě i v intenzivních kurzech,“ vysvětluje lektorka Lucie jedné z libereckých jazykových škol.

Zájemci o kurzy přicházejí opravdu různí – od dětí, žáků a studentů, přes pracující jedince, kteří se chtějí sami vzdělávat nebo angličtinu potřebují při práci, až po seniory, kteří si chtějí zpestřit důchod či dorozumět se se svými vnoučaty.

Jde to i při práci

Angličtina člověku rozšíří obzory. Nejenom, že rozumí na dovolené, může si objednávat ze zahraničních obchodů nebo koukat na filmy s titulky a překládat si texty písní, otevřou se mu i dveře k novým zaměstnáním. To se stalo zdravotní sestře z Plzně.„Posluchač dostane v kurzu hodně informací najednou a někteří studenti, kteří chodí do práce, nestíhají procvičovat doma, tak jak by chtěli, ale to vlastně ani nevadí, protože v intenzivních kurzech stíháme hodně i procvičovat. Někdy jsou také unavení, někteří si na kurzy berou dovolenou,“ doplňuje lektorka.

„Anglicky se učím proto, že jsem dostala zajímavou pracovní nabídku v Saudské Arábii. Je to můj druhý kurz. Konečně mám dobrý pocit, že zvládám gramatiku a jsem schopná se v jednoduchých větách domluvit s cizinci. Nejvíce mě bavila komunikace s ostatními účastníky kurzu,“ popsala svou zkušenost Lucie Šalplachtová, která přijela angličtinu studovat do Liberce, protože v Plzni intenzivní kurz neotevřeli.

Na internetu i doma

Studovat angličtinu jde mnoha způsoby. Někdo dává přednost soukromým lekcím, jiný učení ve skupině v jazykové škole. Existují dokonce online kurzy, takže se člověk učí doma u počítače. Někteří zvolí i cestu samouka s učebnicí.

„U nás se zaměřujeme hlavně na mluvení. Chceme, aby si studenti tvořili vlastní věty, aby je uměli používat. Naučíme je
slovíčka a gramatiku a hned ji použijí ve vlastních větách, které si vymyslí. Procvičují je pak ve dvojicích, které se střídají, takže studenti mluví hned s několika mluvčími a lépe pak rozumějí,“ vysvětlila lektorka.

Miloš Skočej, 47 let, Hrádek nad Nisou

Miloš Skočej
47 let, Hrádek nad Nisou

Začal jsem se učit kvůli práci. Potřebuji se dorozumět se zákazníky. Jsem úplný začátečník a absolvoval jsem dva kurzy. Zvládám základní komunikaci a umím poměrně dost slovíček, ale stále to není ono, co jsem si představoval. Chtěl bych pokračovat v dalším kurzu.

Jana Pecková, 25 let, Liberec

Jana Pecková
25 let, Liberec

Angličtina je potřeba. Začala jsem od úplných začátků a už mám za sebou druhý kurz. Dalo mi to hodně. Před měsícem jsem neuměla ani slovo a teď umím vcelku plynule mluvit. Celý kurz mě bavil. Je to něco úplně nového. Ze začátku jsem se hodně styděla. S čím víc lidmi mluvíte, tím je to lepší.

František Mejdr, 25 let, Hradec Králové

František Mejdr

25 let, Hradec Králové

Jsem studentem doktorského studia na TUL. Angličtinou jsem denně obklopen ze všech stran. Například z různých technických manuálů, vědeckých článků a konferencí. Angličtina je mou slabou stránkou, což je v mém oboru obrovský problém. Nastal čas s tím něco udělat.

Redaktorka Hana Langrová.Z POHLEDU HANY LANGROVÉ
Chci si překládat písničky a sledovat seriály bez titulkůNa základní škole za mě rodiče rozhodli, že budu němčinář. S angličtinou jsem se tedy setkala až na střední škole. Hodina týdně čtyři roky bohužel nestačila k osvojení jazyka číslo jedna. Nepomohl ani mimoškolní kurz jednou týdně. Když jsem potom začala na vysoké studovat filologii, jazyků už bylo moc. Nyní, když už pracuji a neučím se ničemu novému, začalo mi poznání chybět a rozhodla jsem se studovat anglický jazyk. Popostrčil mě také slevový kupón, který jsem vyhrála na Dámské jízdě v libereckém kině. Jelikož se blížilo léto, jazykovka mi nabídla pouze intenzivní kurzy. Na ty běžné třikrát týdně bych musela čekat až do října, takže jsem se rozhodla léto „obětovat" studiu. „Moře letos zavrhuji. Naučím se anglicky," řekla jsem si. Rozřazovací kurz mě zařadil do druhé úrovně. Ufff, nejsem tedy úplný začátečník, ale potřebovala jsem zopakovat gramatiku, uspořádat si časy a zopakovat některá slovíčka. S výslovností a pravopisem jsem nikdy problém neměla, protože mě angličtina celkem obklopuje. Ráda si překládám písničky a koukám na seriály v původním znění. I tyto činnosti jsou můj cíl. Jednou bych chtěla rozumět svým oblíbeným kapelám a podívat se na seriál bez titulků. Jazyková škola nabízela velkou slevu, pokud si student vezme dva kurzy najednou. Uvidíme, kam se za ten měsíc intenzivního studia posunu. Po prázdninách bych ráda pokračovala v běžném studiu třikrát týdně. Mám za sebou jeden kurz – tedy deset dní čtyři hodiny denně. Jsem překvapená, že dokážu plynule mluvit na různá témata. Rozumím svým kolegům na kurzu. Znám poměrně dobře tři časy, některá modální slovesa a zvládnu stupňovat přídavná jména. No, držte mi dál pěsti!

Autor: Hana Langrová

4.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení