Patří mezi ně například Nové Město pod Smrkem, kde loni na jaře otevřeli novou zubní ordinaci. Přidalo se tak například vedle Cvikova a Jablonného v Podještědí k městům, která využila dotační program Libereckého kraje na podporu primární péče. „Dotační program na podporu primární péče jsme vyhlásili vloni poprvé. Umožnilo nám to mimo jiné i zrušení části lékařské pohotovostní služby v některých oblastech Libereckého kraje. Finanční úsporu jsme mohli použít právě na tento program. Příjemci dotace jsou obce v regionu,“ sdělil radní pro resort zdravotnictví Vladimír Richter.

Kraj tak chce podpořit úsilí obcí o zabezpečení kvalitní a dostupné primární péče pro jejich občany. Obce budou moci hradit z dotace náklady na vybavení ordinace primární péče, nákup nemovitého majetku pro potřeby vybudování ordinace primární péče, provozní náklady ordinace primární péče a náklady na zakoupení a převzetí stávající praxe novým lékařem primární péče.

„Rozhodli jsme se vydat cestou vybudování ordinací z městských peněz. Ordinace tak vznikly v městském zdravotním středisku a k nájmu za korunu jsme je poskytli firmám, které zdravotní péči nabízí,“ řekl Deníku novoměstský starosta Petr Černica s tím, že tento rok budou žádat o dotace na ordinace pediatra a obvodního lékaře.

V obci na Frýdlantsku tak aktuálně mají dva poskytovatele zubní péče, tři obvodní lékaře a od března hned dva pediatry. „Chceme, aby si lékaři k místu vytvořili vazby. Aby tu zakořenili a neměli důvod odcházet jinam. Proto jim nabízíme bydlení ve zrekonstruovaných městských bytech a zatím vše funguje bez problémů,“ zdůraznil starosta s tím, že k zubaři se hlásili lidé z celého Frýdlantského výběžku a dojíždí do konce i ze Semil i České Lípy.

Do budoucna zvažují ordinace nějakého specialisty, a to například ortopeda či psychologa nebo psychiatra. Jak ale zmínil Černica, zdravotní středisko není nafukovací a museli by zajistit jiné možnosti, kde vybudovat případné ordinace. „Chtěli bychom zdravotní péči rozšířit, co to půjde. Aby nemuseli občané jezdit do okolních měst,“ uzavřel Petr Černica.

Mohlo by vás zajímat: Proč se u přijímaček z češtiny daří nejlépe žákům z Křesťanské školy v Liberci?

Výuka českého jazyka a literatury v 9. třídě na Křesťanské základní škole a mateřské škole J. A. Komenského v Liberci. | Video: Jiří Louda