Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Města Hrádek nad Nisou byl ve čtvrtek 13. června zvolen stávající místostarosta Pavel Farský (Hrádek potřebuje změny!), hlasovalo pro něj všech 20 přítomných zastupitelů. V čele pohraničního města nahradil dlouholetého starostu a spolustraníka Josefa Horinku, jenž v květnu náhle zemřel. Farský byl posledních 12 let místostarostou.

Starosta Hrádku bude pokračovat v investicích

"Za poslední měsíc jsem si toho zkusil hodně ve funkci dva v jednom a musím říct, že jednoduché to opravdu nebylo,” uvedl Farský. “Budu chtít pokračovat v odkazu Josefa Horinky. Jsou to zejména opravdu obrovské našeho města investice. Věřím, že se nám to společnými silami povede," řekl nově zvolený starosta.

V osmitisícovém městě se aktuálně pracuje na investicích za stamiliony, v minulých dnech začaly práce na výstavbě vodovodu ve Václavicích za 168 milionů, na místě demolované textilky Bekon začne na podzim stavba polikliniky, městského archivu a domu sportu za více než 400 milionů.

Masivní investice a příprava nových projektů jsou důvodem, proč se vedení města rozšířilo. Do funkce prvního místostarosty zastupitelé zvolili Jaroslava Poláčka a vedení rozšířil druhý místostarosta Jaromír Mottl, oba za stranu Hrádek potřebuje změny!, celkově zůstala rada sedmičlenná. Sedmým členem zastupitelstvo zvolilo libereckého hejtmana a někdejšího hrádeckého starostu Martina Půtu. Všichni byli zvoleni všemi hlasy 20 přítomných zastupitelů, čtyři se z jednání omluvili. K personálním změnám došlo i ve finančním výboru zastupitelstva města.

Zastupitelem v Hrádku nad Nisou se stal hejtman Martin Půta

Zastupitelstvo v Hrádku nad Nisou má teď jenom 24 členů, i když původně bylo 25členné. S úmrtím Horinky je zastupitelů o jednoho méně, legislativa to ale umožňuje. "Žádný náhradník není," řekl Farský. Uskupení Hrádek potřebuje změny! sestavilo pro poslední volby kandidátku s 25 členy, což odpovídalo počtu míst v zastupitelstvu, nikdo další kandidátku do komunálních voleb ve městě nepodal. Do zastupitelstva se tak na podzim 2022 dostali všichni kandidáti.

Dlouholetý starosta Hrádku nad Nisou Horinka by v prosinci oslavil 56. narozeniny, zemřel náhle 9. května. Do politiky vstoupil v roce 2002, když poprvé kandidoval v Hrádku nad Nisou do městského zastupitelstva za ODS. Uspěl až o čtyři roky později na kandidátce uskupení Hrádek potřebuje změny! v čele s Martinem Půtou, a stal se i místostarostou. Do čela města se dostal v roce 2012, kdy nahradil Půtu, který byl zvolen do čela Libereckého kraje. Funkci starosty Horinka už jako člen hnutí Starostové pro Liberecký kraj opakovaně obhájil i v dalších volbách.

Horinka byl také v tomto volebním období členem krajského zastupitelstva, tam ho nahradil starosta Lomnice nad Popelkou na Semilsku Josef Šimek zvolený za Starosty pro Liberecký kraj (SLK).

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: V Hrádku otevřeli nový domov pro seniory, budova je víc než soběstačná

Domov pro seniory v Hrádku nad Nisou. | Video: Město Hrádek nad Nisou