Po několika týdnech dohadů a politických vyjednávání je jasno. Novou náměstkyní libereckého primátora se stane současná krajská radní Radka Loučková Kotasová (ANO).

O tom, že by náměstkyní měla být právě ona, už Deník informoval. Původně ovšem Loučková Kotasová plánovala zastávat obě funkce, což se ale nelíbilo mimo jiné koaličním občanským demokratům. Svůj záměr tak přehodnotila. „Funkce náměstkyně primátora a uvolněné krajské radní nelze vykonávat současně, protože jsou obě časově velmi náročné. Po zralé úvaze jsem se proto rozhodla rezignovat na pozici radní Libereckého kraje,“ uvedla  Loučková Kotasová tento týden.

Volbu nové náměstkyně považují zástupci koalice i opozice vesměs za rozumnou. „Má s tou agendou zkušenosti,“ zmínil například opoziční zastupitel Josef Šedlbauer (Změna). Krajskou radu ale Loučková Kotasová opustí až na konci února, libereckou náměstkyní pro rozvoj města se pak stane 1. března.

Její předchůdce Jiří Němeček přitom rezignoval 24. října, Liberec tak bude bez jednoho z pěti klíčových lidí ve vedení města přes čtyři měsíce. To opoziční zastupitelé označují za chybu. „Přijít až v březnu nepovažuji za šťastné. Myslím, že zrovna rozvojová agenda má v sobě hodně věcí k aktuálnímu řešení. Třeba platnost současného strategického plánu končí za rok, už by bylo na čase, aby jeho příprava dostala jasné vedení,“ uvedl opoziční zastupitel Jaromír Baxa (LOL).

Primátor Jaroslav Zámečník (Starostové) by sice uvítal, kdyby měl Liberec novou náměstkyní už nyní, dohodnuté řešení ale považuje za přijatelné.

„My už se teď o práci dělíme s panem Karbanem (ekonomický náměstek – pozn. red.) a ostatními členy rady. Některé materiály, které se připravují za odbor rozvoje, předjednáváme společně na poradách vedení. Nevím o tom, že by v resortu doteď došlo k výraznějšímu problému,“ poznamenal primátor.

Na městě sice hledání nového náměstka skončilo, nyní ale začne na krajské úrovni, kde bude nutné najít nového radního pro oblast hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Podle Jaroslava Knížka, který předsedá krajské organizaci hnutí ANO, už se o jeho jméně v zastupitelském klubu jedná. „Vzhledem k tomu, že ke změně má dojít až k 1. březnu, máme dost prostoru pro nalezení nejvhodnějšího řešení,“ informoval.

Krajským radním se může stát jen některý ze zastupitelů. Hnutí ANO jich má aktuálně osm, kromě Loučkové Kotasové a Jitky Volfové, která je ekonomickou náměstkyní, připadá v úvahu šest jmen.

Už na podzim se přitom uskuteční krajské volby, nový radní tak bude ve funkci jen několik měsíců. „Ten člověk se za tu dobu nedokáže ani zaučit a bude tam jen, aby obsadil tu židli. Nevidím tam nikoho, kdo by se tím profesně zabýval a měl vhled do krajských záležitostí,“ myslí si Josef Šedlbauer, který je i krajským zastupitelem.

K oběma volbám by mělo dojít až v příštím roce.