„Dohodli jsme se, že se budeme snažit rozhodovat v konsenzu, nedali jsme si žádná pravidla pro hlasování,“ popsal budoucí primátor Jaroslav Zámečník. Koaliční smlouva obsahuje také postup při případném řešení sporů nebo systém výborů. Jejich počet se totiž zvýší na úkor komisí rady. „Místo stávajících čtyř výborů jich plánujeme zřídit osm,“ uvedl Zámečník. Nově vzniknou výbory pro dopravu a územní plánování, pro rozvoj a životní prostředí (oba rozdělením jednoho z původních výborů), pro kulturu a cestovní ruch, pro sociální věci a bezpečnost a výbor pro sport.

„Zastoupení ve výborech chceme navrhnout i stranám, jež se do zastupitelstva nedostaly,“ řekl Zámečník. Jde podle něj například o zástupce Unie pro sport a zdraví, který by mohl posílit výbor pro sport. Podle smlouvy mají mít nezvolené strany deset zástupců, ve výborech má usednout i dalších sedm nestranických odborníků. Zmenší se naopak počet komisí rady, celkově by ale počet zapojených členů ve výborech a komisích měl zůstat stejný, a tedy i náklady na jejich provoz.

Koaliční smlouvu zatím podepsali pouze předsedové zastupitelských klubů, všichni koaliční zastupitelé ji podle Zámečníka podepíšou až po vyhotovení programového prohlášení. To by mělo být hotové do čtrnácti dnů. „Už jsme se ale shodli na některých prioritách, například na zjednodušení řízení města, investicích do infrastruktury, zvýšení bezpečnosti nebo dokončení územního plánu,“ předeslal Jaroslav Zámečník.

NOVÉ SČÍTÁNÍ HLASŮ JE STÁLE VE HŘE

Kdy dojde ke zvolení nového vedení, zatím není jasné. Stále se totiž čeká, jak se soud vypořádá s návrhem kandidáta Změny Václava Smrkovského na nové sčítání hlasů. Ustavující jednání zastupitelstva se může konat až tehdy, pokud soud návrhu nevyhoví. Koaliční smlouvu tentokrát budoucí vládci Liberce podepsali 25 dní po volbách.

Před čtyřmi roky se koaliční smlouva mezi hnutím ANO a Změnou podepisovala až 47 dní od voleb, a to dokonce pouhou půlhodinu před ustavujícím zastupitelstvem. Důvodem byly zejména zvraty během koaličního vyjednávání. Koaliční smlouva však tehdy nevydržela dlouho. Už v dubnu 2017 ji Změna kvůli vzájemným neshodám vypověděla. Novou smlouvu však od té doby nikdo neuzavřel, a na radnici tak probíhalo nekoordinované vládnutí bez pravidel.