„Zjistili jsme, že řada obchodních řetězců sama plánuje expanzi do menších měst, což je šance i pro nás,“ konstatoval starosta Nového Města pod Smrkem Pavel Smutný.

Podle něj ale nebude vůbec jednoduché do Nového Města supermarket dostat. „I přes plánovanou expanzi obchodních řetězců musíme vzít v úvahu fakt, že mnohé z nich nevyhledávají města s méně než 10 tisíci obyvateli. Nové Město má 4 tisíce lidí a navíc ne moc velikou spádovou oblast,“ poznamenal Pavel Smutný.

Žádnou konkrétní nabídku zatím novoměstská radnice od obchodních řetězců nedostala. „Se třemi řetězci jsem jednal už před časem. Jejich zástupci mě sami oslovili, že hledají nová místa k postavení supermarketu. Když si ale zjistili místní podmínky, jako kolik tu žije obyvatel, jaké jsou tu firmy a podobně, už se neozvali,“ řekl novoměstský starosta.

V úvahu přicházejí čtyři lokality

Město ale supermarket chce a doufá, že některých z oslovených řetězců bude mít zájem do této oblasti investovat. Připravené už jsou i čtyři různé lokality, kde by případně supermarket mohl stát. Buď u čerpací stanice v Hajništi, u Textilany, u vrátnice Textilany nebo u Sokolovny.

„V prvním případě jde o soukromý pozemek, ostatní jsou v majetku města. Jde o prázdné pozemky, které jsou územním plánem určené pro domy občanské vybavenosti,“ sdělil Pavel Smutný.

Za většími nákupy musejí dojíždět

Nejbližší supermarket, který mohou novoměstští v současné době využívat k nákupům, je ve Frýdlantu. „Je to moc daleko. Byla bych rozhodně pro, aby vzniklo nějaké větší nákupní centrum přímo v Novém Městě,“ uvedla pro Deník místní obyvatelka Zdena Havelková.