„Domluvili jsme se, že mezi našimi městy budou jezdit turistické autobusy. Co na nich bude nejzajímavější je fakt, že budou pro cestující zdarma, všechno bude platit polská strana," říká starosta Nového Města Pavel Smutný. Zastupitelstvo města už smlouvu s polskou radnicí schválilo. Autobusy by měly jezdit dvakrát denně, zatím jen o víkendu. První by do Nového Města měly přijet na začátku listopadu.

„K nám budou zajíždět autobusy ze Świeradówa na náměstí a na vlakové nádraží, odkud pak mohou turisté jet případně dál, třeba do Liberce. Smyslem je, že Świeradów chce rozšířit pro své lázeňské hosty, kterých má spoustu, nabídku na vyžití. Už takhle začali jezdit i do Szklarske Poreby," líčí Smutný.

Nové Město tak autobusy nebudou stát ani korunu. Jediné, co polskému dopravci poskytnou, jsou místní zastávky. „Tyto autobusy zdarma pro občany města a návštěvníky jsme zavedli v létě o prázdninách. Zájem je obrovský, dokonce kvůli tomu teď budeme přikupovat větší autobusy. Zatím jezdily malé a lidé se do nich často ani nevešli," sdělil starosta Świeradówa Zdróje Roland Marciniak. „Zavedení trasy do Nového Města bude výhodné pro všechny. K vám se dostanou návštěvníci od nás a k nám zase přijedou turisté z Čech," usmívá se Marciniak. Náklady hradí polská strana z lázeňských poplatků, které město vybere.

„V Polsku to funguje tak, že co město vybere na lázeňských a rekreačních poplatcích, tak jednou tolik ještě dostane od státu. To u nás, bohužel, není, takže oni mají opravdu hodně peněz a takhle je využívají," dodal starosta Smutný. Autobusy budou jezdit mezi Novým Městem a Świeradowem od listopadu zatím ve zkušebním provozu. Pokud se osvědčí, mohly by v novém roce jezdit každý den.