První novinka letošní sezóny Naivního divadla Třetí gong aneb loutky hrají divadlo bude o loutkovém divadle ve městě sportu. Liberecká ratolest už ji viděla v dopoledních představeních, slavnostní večerní premiéra ovšem proběhne až dnes na oslavách 65. narozenin libereckého loutkového divadla.

Autorem novinky je Vít Peřina, syn Ivy Peřinové kmenové autorky Naivního divadla. Publikace s jedenácti jejími hrami vychází k dalšímu jubileu jejím nedožitým sedmdesátinám.

K oslavám uvedete premiéru. Už jen námět a hrdinové mi přijdou hodně spjatí s vaším divadlem. Loutky ve městě sportu. Co tím přesně chcete říct?

Komedie Třetí gong aneb Loutky hrají divadlo vznikala přímo k výročí Naivního divadla Liberec a je to na ní znát. Vypráví totiž o nejmenovaném loutkovém divadle, které sídlí v nejmenovaném městě, jež je vyhlášené skvělými podmínkami pro zimní sporty. Takže diváci velmi brzy pochopí, že se jedná o naše divadlo a město Liberec.

O čem tedy hra je?

Je o tom, jak v loutkovém divadle zkouší novou loutkovou komedii a to zkoušení se čím dál více komplikuje.

I díky nové loutkoherečce, která je znalostmi loutkoherectví zcela nedotčená, ale zato je velikou milovnicí zimních sportů.

Pro jak velké publikum bude hra vhodná?

Hrajeme ji pro děti od 5. tříd, ale je stejně tak určená i středoškolákům a samozřejmě dospělému publiku. Nejmenší děti si v ní určitě užijí spoustu loutkových fíglů a kouzel, kterými režisér Tomáš Dvořák inscenaci naplnil (například když marioneta vodí marionetu nebo maňáska), dospělí příznivci Naivního divadla zase určitě odkryjí celou řadu citací z historie našeho divadla. A pobavit by se snad mohli všichni bez rozdílu věku. Alespoň v to doufáme.

Jaké loutky v představení uvidíme?

Inscenace je čistě iluzivní, to znamená, že v ní diváci neuvidí živého herce. Samotné hlavní postavy inscenace jsou hrány v marionetách, ale jak jsem již naznačil, ty při zkoušení onoho představení vodí i jiné loutky. A jelikož téma hry je loutkové divadlo jako takové, věřte, že těch jednotlivých typů loutek bude možné v představení zahlédnout opravdu spoustu.

K výročí vychází dvě publikace. Jednou z nich bude kniha her vaší maminky, nazvaná „Iva Peřinová Hry". Co v ní najdeme?

Tuto knížku jsme spolu s grafikem, panem Romanem Karpašem připravili vlastně i k dalšímu výročí, konkrétně k letošním nedožitým sedmdesátinám Ivy Peřinové, která byla dlouhá léta kmenovou autorkou Naivního divadla a současně asi nejuznávanější českou autorkou pro loutkové divadlo.

Vešlo se nám do té knížky celkem 11 jejích nejvýznamnějších her, od původních pohádek pro nejmenší děti (Pohádka do dlaně, Kolíbá se velryba aj.) až po hry pro dospělé (například Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla).

Dále v ní čtenáři najdou i několik odborných studií či naopak osobních reflexí Iviny tvorby. Ta knížka se myslím opravdu vyvedla a bude k sehnání jak u nás v divadle, tak i v některých libereckých knihkupectvích.

Na oslavách se bude křtít i brožura o posledních pěti letech divadla. Co v ní čtenáři najdou?

Jedná se o další ze série publikací, které vždy mapují předchozích pět let činnosti Naivního divadla. Takže se čtenáři mohou těšit především na spoustu krásných fotografií, povídání o inscenacích onoho období, a v neposlední řadě najdou v knížce i docela podrobnou kroniku veškeré činnosti divadla za těch pět let.

Jak bude probíhat celý slavnostní sobotní večer?

Po slavnostní premiéře Třetího gongu dojde na křest zmíněných knížek, nejspíše se o slovo přihlásí i gratulanti z řad našich divadelních kolegů, soubor připravuje veselou divadelní tombolu pro všechny přítomné v sále a nebude chybět hudební tečka ani malé občerstvení.

Jaké premiéry chystáte po novém roce? Do konce tohoto roku to bude pouze Třetí gong, viďte?

Chystáme dramatizaci pohádky Charlese Dickense Čarovná rybí kostička, ta bude mít premiéru v únoru, a na květen je v plánu premiéra divadelní koláže, která si bude doslova hrát s českým jazykem a pracovně ji zatím nazýváme Není oko jako oko.

65. narozeniny Naivního divadla

Naivní divadlo, Liberec

sobota 25. října, od 19 hodin

Premiéra

TŘETÍ GONG ANEB LOUTKY HRAJÍ DIVADLO

Křty publikací

Iva Peřinová: Hry

Publikace k posledním pěti letům Naivního divadla

Historie Naivního divadla

Naivní divadlo Liberec Divadlo bylo založeno v roce 1949 jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v Československu. Od počátku devadesátých let je ředitelem Naivního divadla Liberec Stanislav Doubrava. K nejúspěšnějším produkcím Naivního divadla v průběhu devadesátých let patřily inscenace her Ivy Peřinové, které vytvořil tým hostujících plzeňských umělců: režisér T. Dvořák, výtvarník I. Nesveda a skladatel J. Koptík: Bezhlavý rytíř (1993), Alibaba a čtyřicet loupežníků (1994), Alína aneb Petřín v jiném dílu světa (1996) a Zvířecí divadlo (1999). V roce 2005 uvedl osvědčený tým další autorčinu hru Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla (2005), která patřila ke kritiky nejoceňovanějším inscenacím v historii NDL.

Vedle osvědčených a zkušených režisérů zve NDL ke spolupráci také mladé, začínající tvůrce (M. Tichý, P. Vodička, J. Vašíček a další). Například netradičně výtvarně koncipovaná inscenace M. Tichého Pohádka o Raškovi (2008) si vysloužila cenu Erik za nejlepší loutkářskou inscenaci v ČR v sezoně 2008/2009.

Neméně úspěšná je rovněž spolupráce režisérky Michaely Homolové a autora a dramaturga Víta Peřiny při tvorbě pro nejmenší diváky (Písmenková polívka, Hrnečku, vař! a další). Jejich inscenace Budulínek byla vedle řady dalších ocenění vyhlášena nejlepší českou loutkovou inscenací roku 2012 a byla pozvána na řadu prestižních českých i zahraničních loutkářských festivalů.

Na těch je Naivní divadlo pravidelným hostem. Během šedesátileté existence podniklo četné cesty nejen do většiny evropských zemí, ale představilo se také v Číně, v Kanadě, Mexiku, Indii, Izraeli, Koreji či v Pákistánu.

V roce 2012 se Naivní divadlo v anketě o Ceny Alfréda Radoka umístilo v kategorii Divadlo roku na šestém místě, což je pro regionální loutkové divadlo pro děti historický úspěch.