První dny ve funkci má za sebou jedenáctka nových ředitelů, které do funkce 1. srpna jmenoval hejtmanův náměstek pro školství Radek Cikl (ČSSD). Jde o vítěze konkurzů, jež kraj jakožto zřizovatel škol musel po změně školského zákona uspořádat. Konkurzy prošlo  46 ředitelů, z nichž 33 uspělo a bylo potvrzeno dále ve funkci.   

Mnozí ředitelé se ale chystali do důchodu, proto se nepřihlásili.

V Liberci nejsledovanější výměna se konala na zdejší Střední průmyslové škole textilní. Ta byla v minulosti skloňována jako jedna z možných adeptek na zrušení. Později jí hrozilo sloučení s jinou školou. Dětí se hlásí málo a škola patří výsledkově k nejslabším v kraji. Změnit by to měl nový ředitel Petr Luksch, který na škole dosud jen učil. Ten věří tomu, že škola zrušena nebude a má připravenou koncepci, jak zdejší textilní obory zatraktivnit.

„Optimalizace je rozhodně nutná a věřím, že politici zvolí cestu změn v podobě redukce stejných oborů a zachovají různorodost nabídky studijních oborů," věří Luksch. Zrušení některých oborů je dle jeho slov výhodnější, než zavírání celých škol. „Doufám, že stejným způsobem budou politici řešit nadměrný počet otevřených tříd gymnázií, kde jsou studenti chybějící na středních odborných školách," dodává nový ředitel.

Náměstek hejtmana Radek Cikl s ním souhlasí. Do budoucna plánuje snížit počty dětí víceletých gymnázií o 5%, ztenčit by se měla i oborová nabídka gymnázií.

„K nějakému posunu dojít musí a věřím, že to budou právě střední školy, kdo na tom vydělá. Pro nás je podstatné, aby kvalita jejich absolventů byla srovnatelná, což dosud není. I s tím se nové vedení škol bude muset vypořádat," zdůrazňuje Cikl.

Konkurzy na ředitele škol ještě v Libereckém kraji neskončily. V případě Gymnázia F. X. Šaldy chce kraj pro nejasnosti výběrové řízení zopakovat. Ředitelka navíc míří do důchodu, takže by se vedení měnilo tak jako tak.

- Gymnázium, Česká Lípa – Mgr. Lenka Řebíčková
- Gymnázium a SOŠ pedagogická, Liberec, Jeronýmova – Mgr. Jaroslav Šťastný
- Střední průmyslová škola textilní, Liberec – Mgr. Petr Luksch
- SUPŠ sklářská, Kamenický Šenov – Ing. Petr Kolč
- SUPŠ a VOŠ, Jablonec nad Nisou – Mgr. Bc. Martina Baumannová
- ZŠ a MŠ pro tělesně postižené, Liberec – Mgr. Vít Šťastný
- Základní škola, Jablonec nad Nisou – Mgr. Fronika Burešová
- ZŠ a MŠ při nemocnici, Liberec – Mgr. Petra Ouředníková
- Dětský domov, Česká Lípa – Mgr. Ilona Hellerová
- PPP, Jablonec nad Nisou – Mgr. Ivana Ullmannnová
- PPP, Liberec – Mgr. Jana Hlavová.