Od jara by měla na problematická místa v Liberci dohlížet pětice asistentů, která nebude konflikty řešit, ale měla by jim především předcházet. Sami asistenti by totiž měli pocházet z vyloučených lokalit a jejich hlavní předností tak bude dobrá znalost terénu a místních obyvatel. Původně měla městská policie začít s jejich výběrem už dříve, ale podle její mluvčí se čekalo, zda se městu podaří získat na projekt dotace.

UŽ SE HLEDAJÍ

„Dotace byla schválená na přelomu roku a už teď začínají první jednání,“ vysvětlila mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková. Podle ní policie spolupracuje s řadou organizací, která má své pracovníky v terénu a dokážou tak vytipovat vhodné uchazeče. „Nebudeme muset vybírat z neznámých osob, ale jen z doporučených,“ vysvětlila mluvčí.

Městská policie si podle ní slibuje především lepší komunikaci s obyvateli vyloučených lokalit. „Měli by například umět domluvit rodině, která neposílá děti do školy,“ vysvětlila mluvčí. Jak se už dříve vyjádřila romská aktivistka Iveta Bílková, podobnou službu Liberec potřebuje už řadu let. „Některá místa jsou strašná,“ dodala.

ZACHRÁNILA PENÍZE

Podle Buškové bude klíčový hlavně výběr vhodných asistentů, jako se to podařilo například v České Lípě. Tam projekt funguje už od roku 2016. Loni dokonce jedna z asistentek zachránila roztržitému řidiči desítky tisíc korun, kterému se mu rozlétly z peněženky zapomenuté na střeše auta. Náklady na asistenty prevence kriminality v Liberci budou kolem 6,5 milionů korun