Ministerstvo životního prostředí pracuje na novela zákona, která má mimo jiné zavést novou kategorii, a to akreditovaná zařízení typu zookoutků. To se nelíbí odborníkům, kteří se obávají, že tato novela pomůže legalizovat obchodování se zvířaty. Kvůli chystané novele proto odborná veřejnost uskutečnila několik setkání.

Liberecká zoo bojuje za orla opičího.
Zoo Liberec hostí filipínské chovatele orla opičího, přijeli sem na stáž

„Jedno z nich se událo na půdě Senátu Parlamentu České republiky za účasti zástupců zoologických zahrad, Statní veterinární správy, České inspekce životního prostředí a dalších odborníků,” uvedl prezident Unie zoologických zahrad Radomír Habáň.

Také samotné ministerstvo životního prostřední uspořádalo diskuzní semináře, kterých se mohli účastnit všichni zástupci licencovaných zoologických zahrad včetně ředitele ZOO Liberec. Všichni představitelé zoo se během setkání jednohlasně shodli, že zavedení této novely by bylo proti etice chovu volně žijících zvířat v lidské péči.

Liberecká záchranná stanice Archa přivítala nové pacienty.
Mládě zapadlo do kanálu, kachnu poté přejelo auto. Archa přivítala nové pacienty

Podle ředitele Zoo Liberec Davida Nejedla by ze situace nejvíce těžili například menší zookoutky, cirkusy nebo rodinné farmy, které ze zákona nemohou za návštěvu jejich zařízení inkasovat vstupné.

„Hledají a nalézají způsoby, jak obejít zákon a finanční prostředky od návštěvníků vybírat, často ve formě příspěvků na krmení či jiných poplatků. Tato zařízení se nyní upínají k připravované novele, která se pokouší jejích dlouhodobě nelegální činnost legalizovat,” uvedl Nejedlo s tím, že subjektům porušujícím zákon na úkor většiny chovatelů, kteří současnou legislativu dodržují, by se nemělo vycházet vstříc.

Zoo Liberec slaví další chovatelský úspěch, tentokrát s kondorem královským.
FOTO: Náročné líhnutí kondora. Liberečtí chovatelé museli odlupovat skořápku

Cílem zoologických zahrad je především starost o ohrožené druhy zvířat. Navíc v určitých situacích některé druhy zvířat, vrací zpět do volné přírody, za účelem posílení populace daného druhu v přírodě. Také chov zvířat v zoologických zahradách přináší vědecké poznatky o biologii daného druhu a vzdělávání pro veřejnost.

„Zástupci zoologických zahrad dokonce sami volají po přísnějších pravidlech pro zoologické zahrady, konkrétně v souvislosti se získáním nové či udržení stávající licence na jejich provoz,” doplnil Habáň.

Mohlo by vás zajímat: Včelí bar či výroba svíček. Na kouzlo včelařství vábil i včelařský kroužek

Zdroj: Jiří Louda