Chovatel Petr Stříbrný tak definitivně přijde o stádo, které spolu se svou matkou pět let budoval. V rozhovoru pro Deník mluví o dalším osudu ovčího stáda i celé své farmy.

Jak jste přijali rozhodnutí, které vám nakazuje vybít celé stádo a jaký bude jeho osud v nejbližších dnech?

Rozhodnutí o opatření jsme dostali oficiální cestou z krajské veterinární stanice v pátek odpoledne. Do 15. února musíme utratit celé stádo kromě jednoho plemenného berana, který je proti klusavce, díky svému genotypu ARR, imunní. Předběžně jsme se dohodli, že likvidaci provede tým z Hradce Králové, který od nás převezme stádo 6. února.

Dokážete vyčíslit ztrátu, která vám likvidací stáda vznikne?
Asanace nás bude stát zhruba 220 tisíc korun. Celková škoda na stádu je pak asi 450 tisíc korun.

Vzniklé škody a asanaci budete platit ze svého, nebo takto vynaložené prostředky získate zpět od pojištovny či státu?

Jsme pojištěni u České pojištovny, která by nám, vzhledem k tomu že se prokazatelně jedná o nákazu klusavkou, měla nahradit vzniklou škodu na stádě v plné výši. V prvopočátku zaplatíme všechno my a po porážce budeme mít zhruba šest týdnů na to, abychom požádali stát o proplacení všech nákladů spojených s asanací, včetně naší škody. Takže se dá předpokládat, že by stát měl pokrýt i poměrnou část nákladů na nákup nového stáda.

Jak vidíte budoucnost chovu ovcí a vůbec nákup nového stáda?

Vzhledem k nařízení, že v příštích dvou letech budeme moci nakupovat do stáda pouze zvířata s genotypem ARR, se nám nákup nového stáda značně prodraží. Dá se totiž očekávat, že za staré stádo dostaneme 450 tisíc korun, zatímco nákup nového nás bude stát jeden a půl milionu korun. To nám nikdo nevyplatí. Takže budeme muset začít znovu s dvaceti kusy a celé stádo zase postupně vybudovat.

Máte již nějakou představu, za jak dlouho byste chtěl celé stádo obnovit?

Otázkou je, za jak dlouho dostaneme peníze. Provozní finance na nákup nového stáda bohužel nevyužijeme, protože s nimi zaplatíme asanaci. A co si budeme nalhávat, 220 tisíc korun je pro nás velká částka. Máme sice od Zemědělské agentury přislíbeno, že poměrnou část nákladů nám uhradí do dvou dnů, ale po předchozích zkušenostech ze státním aparátem tomu moc nevěřím.

Stádo jste využívali především k obhospodařování vašich těžce přístupných terénů. Jaké další potíže vám kvůli jeho likvidaci hrozí?

Určité komplikace očekáváme především u dotací a podpory v zemědělství. Jestliže totiž do určité doby nenakoupíme stádo, tak se budeme muset postarat o svou půdu jinak než spásáním, nebo nedostaneme dotaci SAPS. To nám samozřejmě přinese další dodatečné náklady. Co se týče ostatních dotací, tak tam si nejsem jist, jak bude stát postupovat, neboť on nám nakázal stádo zlikvidovat, takže jde vlastně o zásah vyšší moci. Zákon na to pamatuje s tím, že bychom měli dostat velký pardon, takže v letošním roce by nám měli dotace zachovat, aniž bychom je museli zpětně vracet.