Podle náčelníka horské služby pro oblast Jizerské hory a Ještěd René Mašína se zde letos stalo zhruba osmdesát úrazů. V porovnání s dalšími zimními středisky v kraji je to průměrné až podprůměrné číslo.

Přesunuli se sem rekreační lyžaři

„Počet úrazů je přímo závislý na tom, kolik lyžařů sjezdovku zrovna sjíždí. Samozřejmě, že když někde lyžuje denně jen pět set lidí, k téměř žádným kolizím na svahu nedochází,“ podotkl René Mašín. „Na Ještědu bývá najednou až několik tisíc lyžařů, tam je to jiné. Letos jsme zatím vyjížděli k osmdesáti případům. Poté, co nájemci areálu rozšířili Pláně, blíží se Ještěd co do počtu úrazů až k podprůměrnému číslu. Přesunuli se tam totiž rekreační, méně nároční lyžaři a rodiny s dětmi,“ dodal náčelník.

Hustota lyžařů bývá hlavně o víkendu na svazích vysoká. Někteří lyžaři si stěžují na to, že na lanovky a vleky se vejde mnohem víc lidí než potom na svah. Nahoru tak vyjedou pohodlně a bez front, ale dolů se musejí složitě vyhýbat jiným. „O víkendu na Ještěd vůbec nejezdím. Nahoru to jde, nebývají tady žádné fronty, ale dostat se dolů, to je problém. Sjezdovka je ucpaná. Podle mě majitelé areálu vleky předimenzovali. Počet lidí, které je schopna lanovka vyvést nahoru, neodpovídá množství lyžařů, co se pak vejdou na svah,“ svěřila se Radka Vojáčková z Liberce.

O víkendu se na svazích Ještědu sejde až 3,5 tisíce lyžařů, zatímco ve všední dny kolem tisícovky. Jak jsou svahy plné, to poznají nájemci areálu podle zaplněnosti parkoviště. „Jsme příměstské středisko, někteří lyžaři sem mohou dojet tramvají. Když na konečné vystoupí, mají to padesát metrů na vlek na Skalku. Pláně, které jsme na podzim rozšířili, bývaly plné vždycky. Teď si je lyžaři ještě víc pochvalují, jezdí po vrstevnici, jízda je pohodlnější,“ upozornil Vít Pražák.

Ještěd převzalo město i s dluhem

Areál převzalo město po soukromé společnosti Snowhill i s dluhem 240 milionů korun. Nyní jej spravuje Sportovní areál Ještěd. Město areál nedotuje ani korunou, naopak SAJ za Ještěd platí nájem ve výši 1,1 milionů korun. Nyní požádal o odklad splátky nájemného do konce ledna. „Museli jsme přednostně platit jiné věci, proto jsme žádali o odklad,“ poznamenal Vít Pražák. Dluh, co zůstal po hospodaření Snowhillu, splácí město ve dvoumiliardových dluhopisech. „Areál si musí na provoz sám vydělat,“ řekl primátor Jan Korytář.