Interaktivní výstavy ze světa vědy a techniky, ukázky toho, co všechno zvládnou nanovlákna a možnost poučení zábavnou formou nabídne připravovaný projekt společnosti Labyrint Bohemia, která provozuje liberecký iQpark.

Jmenuje se Science Learning Center a spolupracuje na něm Labyrint Bohemia, Technická univerzita v Liberci, Centrum vzdělanosti Libereckého kraje a samotný kraj.

„Bude to něco jako mnohem větší a odbornější iQpark,“ přiblížil svůj zájem Pavel Coufal, ředitel iQparku. „Budeme se tam snažit propagovat vědu a techniku, přičemž důraz chceme dát na nanovlákna a nanotechnologie, kterými je Liberec v současnosti proslulý.“

Věda pomůže turistickému ruchu

Celá stavba by měla stát přibližně 500 milionů korun. Devadesát procent této částky zaplatí Evropská unie z operačního programu Věda a výzkum pro inovace, jehož cílem je právě popularizace a zviditelnění vědy. Stavba by měla začít příští rok a dokončena bude roku 2013. „Zatím připravujeme projekt, ale přibližně za dva týdny již bude hotov, včetně vizualizací,“ slíbil Coufal.

Science Learning Center vznikne naproti libereckému Babylonu v bývalém areálu společnosti Desta. To se líbí krajským zastupitelům, neboť pozemek je v současnosti takzvaným brownfieldem – zpustlou nevyužívanou průmyslovou budovou. „Je to pro město nepochybně přínos,“ řekl tiskový mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer. „Centrum také určitě zvedne prestiž kraje, protože lidé se dovědí víc o místní vědě. To pomůže turistickému ruchu,“ dodal. Kraj se zavázal po dobu pěti let podle vlastních možností spolufinancovat provoz centra.

Pomáhat bude také Karlova univerzita

Na projektu se kromě Labyrintu Bohemia podílí například Matematicko–fyzikální fakulta a Přírodovědná fakulta Univerzity Karlovy v Praze, společnost Česká hlava nebo Mensa České republiky.

Stěžejním partnerem je liberecká společnost Elmarco, která se zabývá výrobou nanovláken. „Elmarco připravuje celou speciální výstavu o nanovláknech. Detaily ohledně obsahu výstavy ještě projednáváme,“ řekl Coufal. Přiblížit vědu laické veřejnosti se kraj snaží ještě i na druhém místě – bude se podílet na modernizaci Centra popularizace vědy Bios v Liběchově–Liblici na hranici Středočeského, Ústeckého a Libereckého kraje.

Stavba přijde na 150 milionů korun. „Centrum již nějakou dobu funguje, neodpovídá ale požadavkům 21. století,“ zhodnotil situaci náměstek hejtmana Radek Cikl. „Rozdíl mezi tímto a libereckým centrem je hlavně v předváděných vědních disciplinách. V Liberci to budou hlavně technické a strojírenské obory, v Liběchově chemie, biologie a medicína,“ upřesnil. Zatím není jasné, kdy stavba liběchovského areálu začne. „Budeme každopádně pomáhat s propagací centra na školách,“ podotkl Cikl. Hlavním záměrem projektu je totiž přiblížit vědu zvláště studentům středních škol, aby se zvýšil jejich zájem o přírodovědné a technické obory.