Souhlasíte se zastavením revitalizací náměstí?Pište
do diskuze pod článkem.

Stříbrné smrky padly za oběť nové podobě Soukenného náměstí v Liberci zbytečně. Nic nebude, žádné proměny se dolní centrum města v příštím roce nedočká. Radní v čele se Změnou pro Liberec totiž kvůli nedostatku peněz v městské kase zrušili plán předchozího vedení města, které chystalo přestavbu jak Soukenného, tak postupně i Nerudova, Papírového, Sokolovského a také Malého náměstí.

To, že se náměstí obnovovat nebudou, zveřejnil primátor Jan Korytář (SZ) už minulý čtvrtek na zasedání libereckého zastupitelstva. Deník přinesl informaci hned následující den. Primátor už tehdy uvedl, že důvodem zrušení revitalizace Soukenného náměstí rozhodně není fakt, že zakázku vyhrála stavební firma Syner.

„Není to nic proti Syneru. Důvodem je už zmíněný nedostatek financí města. I kdyby výběrové řízení vyhrála jiná firma, postupoval bych stejně,“ podtrhl Jan Korytář. Doplnil, že zakázku na přestavbu Soukenného náměstí smetli radní ze stolu i proto, že plánují obnovit funkci městského architekta. Nechtějí tudíž bez něho dopředu ovlivňovat urbanistickou podobu města.

Podle bývalého primátora Jiřího Kittnera (ODS) minulé vedení města nechystalo přestavbu všech pěti náměstí najednou. Nejprve chtělo začít s přebudováním dolního centra, kde mělo dojít k rozšíření pěší zóny a vyrůst zde měla oáza klidu. Hotové byly také varianty nové podoby Nerudova náměstí. „V rozpočtu je vždycky málo peněz. Pro nás bylo prioritou proměnit Soukenné náměstí, kdežto nové vedení města má priority jiné. Na to má plné právo,“ podotkl Jiří Kittner. „Podle mého názoru je důvodem zrušení přestavby vítěz výběrového řízení, nikoliv nedostatek peněz,“ dodal.

Firma Syner vyhrála zakázku tím, že nabídla nejnižší cenu, něco přes 17 milionů korun. Jak uvedlo vedení firmy, dosud informaci od města o zrušení zakázky nedostalo. „O zrušení zakázky se dozvídáme z médií, zadavatel nás zatím oficiálně neinformoval. Vzneseme dotaz s žádostí o podání vysvětlení, proč tak město neučinilo v zákonné lhůtě,“ uvedl mluvčí firmy Ondřej Paclt.

Vedení firmy se totiž domnívá, že došlo k porušení zákona 137/2006 Sbírky. „Projekt by svým objemem představoval necelé půl procento ročních třímiliardových tržeb firmy Syner, ale také mohl být první zakázkou, realizovanou pro město Liberec od roku 2008,“ připomněl mluvčí Ondřej Paclt.

Další problém, který možná vyvstane po zrušení zakázky na revitalizaci Soukenného náměstí, by mohl přijít od společnosti Multi Development. Ta letos v září dokončila stavbu druhé etapy Obchodního centra Forum. Investor městu věnoval na chystanou revitalizaci dolního centra sumu 3 miliony korun. K obnově náměstí ale v dohledné době nedojde. Primátor Jan Korytář v této souvislosti uvedl, že vedení města bude i nadále jednat o možném prodloužení smlouvy se společností Multi Development. „Naším cílem bude se na případné spolupráci se společností domluvit,“ podotkl Jan Korytář.