Trikolóra vznikla letos v červnu poté, co byl Klaus vyloučen z ODS. V těchto dnech zahájila výběr příspěvků od takzvaných registrovaných příznivců, což je předstupeň členství. Minimálním příspěvkem je podle webu hnutí stokoruna.

Jak Deník zjistil v transparentním účtu strany, Trikolóru finančně podpořil například bývalý liberecký primátor Tibor Batthyány. Exprimátor příspěvek ve výši 300 korun potvrdil, podle svých slov se ale členem hnutí stát neplánuje. „Jsem předsedou hnutí PRO a nemůžu být členem jiného uskupení. A navíc ani nechci, v minulosti jsem se, myslím, dost poučil,“ uvedl.

Batthyány kandidoval v roce 2014 do libereckého zastupitelstva jako člen hnutí ANO, v roce 2016 ale zdejší buňku centrální vedení hnutí ANO rozpustilo. Batthyány od roku 2018 vede hnutí PRO 2016, které v Liberci v loňských komunálních volbách kandidovalo spolu se Svobodnými, u voličů ale neuspěli. Batthyány je dnes už „jen“ členem výboru pro územní plánování a dopravu.

S Batthyánym na kandidátce kandidoval také tehdejší předseda libereckých Svobodných František Petrík. Ten se stal krajským koordinátorem Trikolóry v Libereckém kraji.

Hnutí už v některých částech republiky spouští vlastní regionální kanceláře. Na Liberecku zatím žádnou, nejbližší vznikne příští týden v Rumburku. „V ostatních městech se může veřejnost prozatím obracet na místní koordinátory, s nimiž lze dohodnout individuální schůzky,“ řekla mluvčí hnutí Ivana Kerlesová. Peníze od dárců hnutí použije mimo jiné na podzimní turné, při němž jeho představitelé chtějí navštívit téměř každou obec v republice.