Už měsíc nejezdí mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou tramvaje. Na trati probíhá rozsáhlá rekonstrukce dvou úseků, a to ve Vratislavicích nad Nisou a v Jablonci nad Nisou. Dopravu nahradily autobusy. „Víme dobře, že jde o zhoršení komfortu pro cestující, protože autobus prostě nemůže nabídnout stejné pohodlí jako tramvaj. Nicméně věřím, že se za ten měsíc podařilo veškeré připomínky nebo problémy vyřešit. Ostatně lidé se na nás obraceli hned od prvního dne výluky a dohromady nám poslali kolem šedesáti podnětů," říká ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) Luboš Wejnar.

Úpravy budou v novém jízdním řádu

DPMLJ se stížnostmi či postřehy zabýval. „Na některé jsme reagovali hned druhý den. Mezi nejčastější připomínky patřila brzká výměna kloubových autobusů za kratší, dvanáctimetrové. Docházelo k ní v šest hodin večer a kratší autobusy všechny cestující nepojaly. Řešili jsme to operativně, tím, že se autobusy začaly měnit až o hodinu a půl nebo dvě později," vysvětluje dopravní ředitel podniku Oskar Zappe.

Podobný problém podle něj nastával i v sobotu ráno. „Mezi dalšími ohlasy, které k nám odrazily, byly i připomínky na návaznost jednotlivých spojů u školáků. I to jsme řešili. Teď by se vše mělo objevit i v nových jízdních řádech, které začnou platit prvního května," doplnil Zappe.

Nová zastávka 
i lavičky

Kromě reagování na připomínky cestujících, které lze i nadále posílat do DPMLJ, se podnik snaží cestujícím zpříjemnit cestování i jinak. „Víme, že docházelo ke komplikacím u Ústavu sociální péče, u kterého není přímo zastávka autobusu a nejbližší je asi o 350 metrů dále. Bohužel zajíždět k ústavu autobusy kvůli tamní komunikaci nejde. Proto jsme alespoň na cestu k zastávce instalovali dvě lavičky, aby si starší lidé mohli cestou odpočinout," říká Wejnar.
Dalším krokem ke zlepšení podmínek pro cestující bude zastřešení zastávky Nová Ruda ve směru na Liberec, 
k němuž má dojít v polovině května, už prvního května také začne fungovat nová zastávka Pivovar, a to v obou směrech.

Rekonstrukce má skončit až v březnu příštího roku. V současné době probíhá například ve Vratislavicích nad Nisou, kde budou práce probíhat na tříkilometrovém úseku, demontáž trati včetně kolejí a začíná se pracovat i na odvodnění trati a silnice. Úsek se už dočkal i kácení stromů, které nahradí nová alej.