Protože se to týká především dětí ze sociálně slabých rodin, rozhodlo se udělat město ve spolupráci s dalšími organizacemi vstřícný krok a pro děti, které školky z nejrůznějších důvodu nenavštěvují, zavést bezplatné kluby, které by fungovaly na způsob nízkoprahových center.

„S dětmi problémy nejsou. Chybu vidím spíše na straně rodičů, kteří mají problémy s pravidelností nebo našim zařízením nedůvěřují," vysvětlila ředitelka MŠ Klášterní Kamila Podrápská, podle které by zavedení klubů mohlo pomoci rodičům zvyknout si na výchovný systém. „Návštěva by byla dobrovolná, je to o nepravidelném setkávání, kde by rodiče pochopili, že se tam jejich dítěti nic nestane," pokračovala ředitelka s tím, že doufají, že děti samy by pak chtěly školku navštěvovat.

V Liberci momentálně funguje jedno zařízení pro děti předškolního věku, které provozuje organizace Člověk v tísni, druhé by se mělo otevřít na podzim. Stávající předškolní klub navštěvovalo podle vyjádření na webových stránkách Člověka v tísni třináct dětí. Součástí programu byla i jejich adaptace s běžnou mateřskou školou.

Podle náměstka primátora Ivana Langra se projekt Vzdělávejme společně děti předškolního věku v Liberci vyplatí celé společnosti. „Možnost získat potřebné vzdělání přímo souvisí s životními šancemi těchto dětí i jejich dětí," dodal náměstek.

Na tříletý projekt získal Liberec od Ministerstva školství 29 milionů, 5 procent přispívá z vlastního rozpočtu. Na projektu se kromě města podílí i Člověk v tísni, Technická univerzita a ITve Skole.cz.