Čtyři roky po ničivých povodních se Nová Ves dočká opravené hlavní silnice. V příštích měsících to ale bude znamenat, že do obce by neměli zajíždět ti, kteří v Nové Vsi nebydlí nebo nepracují. Pro dopravu je totiž uzavřená.

Opravují se mosty na obou stranách

Práce se dotknou nejen povrchu silnic, ale také opěrných zdí a mostů. „V současné době se pracuje na obou mostech. Na každé straně obce je 
v rekonstrukci jeden. I když vlastně ten, který po povodních nahradil most vojenský, tam není vůbec. Protože vojenský je rozmontovaný a 
k novému se teprve připravují základy," řekl Deníku starosta Nové Vsi Jaroslav Müller. Podle něj by měly práce na mostech skončit do čtyř měsíců.

Vjezd bude hlídat 
i policie

Práce na silnicích a opěrných zdech mají skončit až v příštím roce. „Na průtahu se bude teď pracovat asi do listopadu, přes zimu bude silnice průjezdná a na jaře se počítá s dodělávkami, ještě asi zhruba pro další tři měsíce," uvedl starosta.

Pro místní i ostatní řidiče to znamená obrnit se trpělivostí. „Pro dopravu je celá Nová Ves uzavřená. Vjet mohou jen rezidenti nebo lidé, kteří tu pracují. Ale zatím se lidé zákazem příliš neřídí a přes obec jezdí. Proto se začne kontrolám řidičů věnovat policie," varuje Müller. Ti, kdo chtějí přes Novou Ves jen projet, by se tak měli obci raději vyhnout.

Většinu nákladů hradí stát

Obnova silnic, opěrných zdí 
a mostů je v Nové Vsi v režii dvou stavebních firem. Každá pracuje z jedné strany obce.
Celkem mají práce přijít na 171 milionů korun bez DPH. „85 procent nákladů ale hradí Ministerstvo pro místní rozvoj z obnovy obecního a krajského majetku," uvedl hejtman kraje Martin Půta. 
A dodal, že oprava úseku v Nové Vsi je součástí projektu na odstraňování povodňových škod, který zahrnuje i obnovu silnice z Frýdlantu na Raspenavu nebo ve Vítkově.

Nové Vsi by měla rekonstrukce kromě zpevněných břehů řeky, nových mostů a asfaltu přinést i chodníky podél silnice. Práce mají být hotové v červnu příštího roku.
Nová Ves tím uzavře kapitolu povodně 2010, která v ní způsobila na obecním a soukromém majetku škody za 45 milionů korun.