Liberecký kraj si může konečně v kolonce oprav po povodních 2010 zaškrtnout „hotovo". Poslední úsek přes Novou Ves se včera slavnostně otevřel.

„Ta oprava nás stála každého několik let života, ale naštěstí je konečně vše hotovo a já doufám, že ta nová silnice vydrží alespoň padesát let," zmínil při stříhání pásky bývalý starosta Jaroslav Müller. Shrnul tak pocity všech místních, kteří byli od povodní odkázáni pouze na objížďky. Samotnou stavbu navíc provázela řada komplikací, kvůli kterým se musela výstavba na čas i zastavit. „Byly tu problémy s podložím, de facto na každém metru bylo jiné, s tím nikdo nepočítal. Pak se třeba narazilo na propustek v silnici, který nebyl nikde zakreslen, staré náhony k bývalým fabrikám a mlýnům, o kterých nikdo nevěděl, bylo to hodně komplikované," upřesnila starostka Renata Hajnová. Podle ní proto patří velký dík všem obyvatelům Nové Vsi za trpělivost, kterou rekonstrukce silnice vyžadovala. „Poděkovat chci i stavebním firmám, protože bez úzké spolupráce s nimi by ta silnice asi nebyla ještě dnes opravená."

CHYBÍ CHODNÍKY. Zatímco povrch silnice přes Novou Ves se skví novotou, pro chodce je to podél silnice stále ještě riskantní. Chodníky totiž nejsou hotové.

Nová silnice měří sedm kilometrů a spolu s dokončenou opravou ulice Andělohorské v Chrastavě představuje kompletně obnovenou komunikaci po povodních od Kryštofova Údolí až k Mníšku. „Kromě vlastního tělesa silnice se upravovalo i koryto Jeřice, jsou tam nové ochranné zdi, takže teď bychom měli být podél této silnice uchráněni před druhým a třetím povodňovým stupněm," zmínil starosta Mníšku Roman Slezák. Kamenem obložené zdi podél Jeřice ale dělají trochu vrásky Libereckému kraji. „Bohužel, je to jedna z položek, kterou nám ministerstvo pro místní rozvoj nechce uznat jako oprávněný náklad, tudíž nám je nechce proplatit. Přitom své opodstatnění tu mají," uvedl hejtman Martin Půta.

Místní novou silnici vítají, i když někteří se obávají, že se zvýší průjezd kamionů nebo motorkářů v obci, kteří nebudou dodržovat předepsanou rychlost. „Také je trochu problém v úseku od Nové Vsi k Mníšku, kde se nový povrch poněkud vlní, takže máte pocit, že jedete přes hrby. Dodavatel nám ale slíbil, že na jaře tento úsek opraví," uvedl Jaroslav Randáček.

Jediné, co zbývá ještě dokončit, jsou chodníky, které obec staví z dotací. „Část chodníků už je hotová a zbytek by se měl dokončit v květnu příštího roku," slibuje starostka Hajnová. Do poloviny prosince letošního roku by se měla také otevřít silnice přes Mlýnici, což je spojka z Nové Vsi na Frýdlant.