Stres, nervozita, obavy, bezradnost s tím vším se potýkají lidé, když jsou jejich blízcí hospitalizováni v nemocnici. „Když pacienta přiveze rychlá záchranná služba, třeba na traumatologii po nějakém velmi vážném úrazu, na základě upozornění policie za ním do nemocnice přijede rodina. Čekají za dveřmi operačního sálu a netuší, co se děje," popisuje jednu z klasických situací ředitel nemocnice Luděk Nečesaný. Právě proto teď nemocnice zřídila post manažerky psychosociální péče, která by měla příbuzným i pacientům v podobných případech pomoci.

„Mým úkolem je přijet a pomoci těm čekajícím. Zprostředkovat jim informace od lékaře, pomoci je uklidnit, vysvětlit, co se bude dít, i třeba kde je automat na kafe. Aby tam byl někdo, komu mohou v tu chvíli důvěřovat. Protože lékaři a sestry nemají čas se těm příbuzným dlouho věnovat a zodpovídat všechny jejich dotazy. Často ani lidé v šoku nevnímají, co jim lékař zrovna říká, bude na mně, abych jim to pak v klidu vysvětlila," říká Jolana Strnadová, která bude tuto pomoc příbuzným poskytovat.

„V liberecké nemocnici se koncentrují náročné případy, ať už na onkologii nebo traumatologii. Pacienti a jejich blízcí to často těžce snášejí a jejich reakce jsou někdy velmi bouřlivé a náročné pro personál, proto jsme podobnou pozici zřídili," říká Nečesaný. Krajská nemocnice je teprve šestou v republice, která toto poskytuje. Vyškolená zdravotnice se bude věnovat i rodinám pacientů, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí nebo pozůstalým, kteří se s bolestnou ztrátou těžko vyrovnávají.

Psychosociální pomoc je určena i personálu nemocnice. „Prostředí nemocnice je velmi rizikové, ať už z pohledu syndromu vyhoření nebo udržení profesionální kvality. Vloni moji pomoc vyhledalo 18 kolegů v souvislosti s těžkými profesními situacemi," říká Strnadová. Šlo například o úmrtí dětí, napadení pacientem nebo smrt kolegy. Časem by podobná služba měla vzniknout i v Turnově.