Dva roky po ničivé povodni má Raspenava vlastní školku. Stavba areálu za 87 milionů korun by měla podle starosty Pavla Lžičaře vydržet i stoletou vodu. Slavnostní otevření nové školky proběhlo o uplynulém víkendu. „Stavba je zděná a je umístěna zhruba o jeden a půl metru výše, než byl objekt staré školky. Měla by vydržet i stoletou vodu," vysvětlil Pavel Lžičař.

Školka v Rapenavě

- Nová školka vyšla na 87 milionů korun. Devadesát procent zaplatilo Ministerstvo pro místní rozvoj.
- Objekt pojme 95 předškoláků.
- Budova odolá i stoleté povodni. Postavena je o metr a půl výš, než byla stará školka.

Podobná vlna jako v roce 2010 by novou školku ohrozila jen minimálně. Voda by zalila maximálně suterén. Povodeň před dvěma lety bývalou budovu školky výrazně poškodila. Škoda tehdy čítala zhruba dva miliony korun. „Děti chodily teď přes dva roky do rekreačního zařízení Česká Beseda. Prostory objektu jsou ale pro podobné účely nevyhovující. Přesto pro nás bylo výhodnější děti umístit tam, než je třeba vozit jinam," doplnil starosta Raspenavy.

Kapacita nové školky je přes sto dětí. Od nového roku se do novostavby přestěhuje asi 95 malých předškoláků. Stavba moderního areálu započala v září 2011. Po více jak roce na místě bývalé školky stojí nový objekt. Devadesátiprocentní dotaci na stavbu poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj.

Cena nižší asi 
o pětinu

„Cena zahrnuje kompletní stavbu včetně vybavení. Cenu stavby se nám nakonec podařilo stlačit zhruba o pětinu, než se předpokládalo," dodal Pavel Lžičař.

Opravy po povodních v roce 2010 stále neberou konce. Raspenava se z ničivé vlny bude vzpamatovávat i v dalších letech. Velká voda napáchala v kraji škody za více jak sedm miliard korun. „Na opravy čekají ještě další stavby, mosty, lávky nebo třeba silnice. Vše se teď protáhlo kvůli čekání na rozhodnutí antimonopolního úřadu," vysvětlil starosta. Více jak rok se totiž muselo čekat na vyřízení odvolání jednoho z uchazečů o práce. „Nakonec se ukázalo, že jsme při výběru postupovali v souladu se zákonem," řekl Pavel Lžičař.

Novou školku slavnostně otevřeli před týdnem i v libereckých Ruprechticích. Areál postavený z několika desítek kontejnerů se však setkal s vlnou nevole hlavně ze strany opozice. Té se zdá přemrštěná hlavně její cena. Cena osmatřicet milionů korun je podle opozice o několik milionů vyšší, než s čím původně město počítalo.