Liberec má školku. Vejde se do ní 84 předškoláků a dělníci ji složili z 56 kontejnerů, odborně modulů. Město přijde na téměř čtyřicet milionů korun a najdete ji ve Věkově ulici v Liberci. Potud jde o pouhý výčet suchých čísel, vznik školky ale od samého počátku provází spory o cenu a formu výběrového řízení.

Samotná školka je pro děti, ale i pro zaměstnance učiněným rájem. Oproti staré zchátralé budově, která už nešla vytopit a mnohé části byly v havarijním stavu, má ta nová všechno, co dnes děti potřebují. Dostatek prostoru, zázemí. „Budova je rozdělená na dva pavilony, v nich jsou tři herny, jídelna nebo kuchyň," řekl v úterý na slavnostním otevření školky za stavební firmu AWEA Jan Rutkovský, mimochodem bratr libereckého náměstka primátorky.

Výhrady i v koalici

Školka má i vlastní kotelnu a zázemí pro zaměstnance. Obě budovy spojuje krček, který je železobetonový. Celá stavba přijde město na přibližně 38 a půl milionu korun, a tak vysoká částka zaskočila některé opoziční politiky a výhrady k projektu má i například zastupitel Petr Černý (VV), který je členem koalice.

Cena se totiž v průběhu výrazně měnila a v celém případu jsou i další nesrovnalosti. Podle Černého se výběrové řízení uspěchalo a město zastupitele nutilo k rychlému rozhodnutí. „Řeklo se, že situace je havarijní a školka musí stát v září. A výsledek byl, že se vše chystalo rychle a ze sedmnácti firem, které si vyzvedly zadávací dokumentaci, se přihlásily jen dvě," uvedl.

Pochyby má i opoziční zastupitel Jaromír Baxa (Změna pro Liberec). „V případě kontejnerové školky je cena zakázky o několik milionů vyšší, než s čím původně město počítalo. V dnešní době se přitom v průměru dosahuje v soutěžích zhruba sedmdesáti procent cen od projektanta," vysvětlil. Podle něj se tak městu podařil unikát, na který by ale Liberec hrdý být neměl. „V případě Liberce nešlo o soutěž, podmínky se v průběhu hry výrazně změnily. Nejdříve byly nastaveny tak přísně, že zabránily dalším firmám podat nabídky, a pak město z těchto svých podmínek ustoupilo," řekl Baxa Libereckému deníku. To podle něj znamenalo výrazné zpoždění stavby a také horší podmínky financování stavby.

Šolc: Nejsme dražší

Ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc ale stavbu obhajoval. „Nejsme dražší než jiné podobné školky. Stavbu prodražují další náklady jako demolice původního objektu, nové inženýrské sítě nebo úprava základové desky. Tato školka je kvalitní a bez dalších úprav může sloužit dalších čtyřicet, možná šedesát let," prohlásil na otevření školky.

Podle něj stavbu prodražuje i způsob financování, protože město si vzalo dodavatelský úvěr. Kvůli tomu zaplatí z celkové částky téměř sedm milionů korun jen na úrocích.

Výběrové řízení ještě bude zkoumat kontrolní výbor libereckého zastupitelstva.